Žďárská rychlobruslařka ztratila na vítěznou Nizozemku Ellen van Dijkovou 69 vteřin, dráhařka ze Světlé nad Sázavou zaostala o dalších 13 vteřin.

Trať, která z části kopírovala pobřeží jezera Lago Maggiore, rychlobruslařské rekordmance Sáblíkové svým profilem příliš nesedla. I když díky příznivému losu startovala úplně poslední a měla dokonalý přehled o všech 38 závodnicích před sebou, loňský výsledek, kdy si v Sofii překvapivě dojela pro bronz, neobhájila.

„Potřebovala jsem být v cíli už tehdy, když mi ještě zbýval poslední kilometr,“ uvedla Sáblíková na svých oficiálních webových stránkách. Na bronz jí tentokrát chybělo 61 vteřin. Reprezentační trenér Jozef Regec byl po závodě spokojený. „Sáblíková podala skvělý výkon. Její trenér i ona chtějí z každého závodu medaili a já jsem přesvědčen o tom, že medaile budou vozit pravidelně i z cyklistiky,“ řekl.

„Musím pochválit i Jarmilu Machačovou, bojovala, dopadla jako v časovce při loňském šampionátu,“ dodal bývalý český reprezentant.

Vítězná Dijková, mistryně světa ve scratchi, dosáhla průměrné rychlosti přes 46 km/hod. "Sáblíkovou samozřejmě znám take jako rychlobruslařku. Kdybych s ní závodila na ledě na bruslích, rychle by mi ujela. Na nizozemském šampionátu v rychlobruslení jsem skončila na 3 km až čtvrtá,” citovaly stránky martinasablikova.cz šťastnou Dijkovou.

Jednadvacetiletá Sáblíková vrátila o rok starší Machačové porážku z minulého týdne. Tehdy v sóločasovce na republikovém šampionátu v Třeboni zlatá Machačová najela na bronzovou Sáblíkovou 14 vteřin. Teď byl mezi nimi rozdíl skoro na vteřinu stejný.

Mistrovství Evropy v silniční cyklistice do 23 let, časovka 25 km: 1. Van Dijková (Niz.) 32:33, 2. Galjuková -5, 3. Kalitovská (obě Ukr.) -8, 4. Burčenková (Rus.) -18, 5. Bruinsová (Niz.) -24, 6. Trebaiteová (Lit.) -1:01, 7. Sáblíková -1:09, …12. Machačová (obě ČR) -1:22.