Emoce v cíli byly ale rozdílné. Zatímco Kanaďanka Clara Hughesová se radovala z pátého místa, Češka Martina Sáblíková skončila až 28.

Sen o olympijském Londýně se jí minimálně pro časovku rozplynul.

„Ty kráso, to bylo fakt strašný,“ ulevila si v cíli Češka. „Jela jsem, co to dalo. Víc jsem se vážně vydat nemohla.“

A co na to říkal její kouč Petr Novák, který sebevědomě hlásil, že se může poprat o zlato? „Myslím si, že to nebyla úplně ta Martina, jak ji znám z českých závodů. Měla být minimálně o minutu rychlejší. Což by možná stačilo. Když projela cílem, myslel jsem si, že nebude ani do třicítky, ale pak se to začalo vyvíjet jinak.“

Mistryní světa se stala favorizovaná Judith Arndtová z Německa v rychlostním průměru 44,9 km/h.

Snadné to neměl nikdo. Byla to rovinatá, deštivá a větrná časovka. „Martina si hlídala zatáčky, aby nespadla. Snažila se, ale tak zvláštně se točil vítr, že to bylo složité. Nejdřív po větru, pak druhé kolo proti větru, ale na to se nevymlouváme,“ líčí kouč.

„Je to sport a takovéhle to bylo a my si to chtěli oťukat a osahat a vyzkoušet světový peloton. Uvidíme, jestli se v budoucnu přiblíží špičce, nebo ne,“ dodal.

Sáblíková nabírala ztrátu už od prvního mezičasu, po čtvrtině trati ztrácela půl minuty a s každým dalším mezičasem vteřiny přibývaly. Přitom startovala už jako šestnáctá z 51 závodnic. Ty nejlepší byly na základě loňských výsledků zařazeny až v závěru startovní listiny.

O mnoho lépe si vedla Hughesová, která vyjela nedlouho po Sáblíkové. S krajankou Shawovou se střídala na mezičasech ve vedení.

V cíli se Hughesová usadila na židličce pro průběžně vedoucí ženu, zatímco Češka (o více než dvě minuty pomalejší) byla po projetí časomírou sedmá. Pak osmá, devátá a desátá… Až ji Belgičanka Bruleeová definitivně vytlačila z první desítky, která zajišťuje přímý postup na olympijské hry do Londýna. Mnohé další pak byly rychlejší.

Kodaň české cyklistce ukázala drsnou tvář. Světový peloton je ale mnohem dál, Češky se na něj dívají z úctyhodné vzdálenosti.

Sáblíková vyhrála domácí šampionát o dvě minuty před specialistkou Martinou Růžičkovou, která včera totálně propadla. „Přijeli jsme to sem zkusit,“ povídá Novák. „Ale spíš se soustředíme na příští mistrovství světa, které bude v Nizozemsku v kopcovitějším terénu,“ dodal.

Sáblíková má navíc ještě malou šanci, jak proniknout na olympiádu: Tedy pokud si Česká republika zajistí jedno účastnické místo na základě světového žebříčku UCI na jaře 2012.

„Určitě po této šanci půjdeme. Okamžitě po zimní sezoně s Martinou odjíždím do profitýmu a bude trénovat s ním a jezdit i další cyklistické závody,“ vzkazuje Novák.