Dvojnásobná šampionka z olympiády ve Vancouveru si už byla trať obhlédnout.„Chybí mi tam kopce, rovina pro mě bude trošku náročnější, než kdyby tam byl nějaký stoupák. Ale pro všechny to bude stejné,“ říká.

Když jste se byla v Kodani podívat, kolik jste toho tam najezdila?

Nic. Trať vede centrem města, kolem parlamentu, každých 100 metrů je semafor, takže to na kole nemělo smysl.

Jaký máte pro šampionát cíl? Desáté místo by znamenalo olympijskou nominaci, že?

Nikdy jsem na světovém šampionátu cyklistů nestartovala, takže vůbec nevím, co od toho mám očekávat. Cílem je, abych byla se sebou spokojená. Abych si mohla říct, že jsem na trati nechala úplně všechno.

Možná to budete mít ještě o trošku těžší. Není jisté, že s vámi odcestuje váš kouč Petr Novák, kterého čeká operace žil…

Určitě poletí se mnou v pátek 16. září. Bez něj tam nechci být. Musí tam se mnou být, bez něj to nemůžu zvládnout. Maximálně za mnou možná přicestuje v sobotu, závod je až v úterý.

Novák: Lékaři říkali, že bych odjet měl, ale stoprocentně to říct nemůžu. Bude záležet na tom, jak se operace podaří, jde o zprůchodnění ucpaných žil. Poslední dny jsem ušel v kuse sotva 150 metrů a musel jsem se zastavit.

Martino, v Kodani byste měla nastoupit i proti další rychlobruslařce Hughesové, slyšela jste o tom?

Slyšela a jsem strašně ráda, že ji tam uvidím.

Můžete Kanaďanku porazit?

Nevím. Asi na tom bude hodně dobře, ze světové cyklistiky už medaile má. S ní se rovnat bude těžké.

Další soupeřky jste „prozkoumala“?

Pár jmen znám z televize, ale jinak toho opravdu o nich moc nevím. Když budu startovat, nebudu se strachovat, kdo jede za mnou, kdo přede mnou, nebudu ta jména znát a řešit, kdo by mě mohl dojet.

Kolik máte na kole naježděno?

Za poslední týden tak 450 kilometrů na kole. V Itálii jsme jezdili taky, ale na horském. Celkem mám letos na kole tak 1800 kilometrů to je nejvíc, co jsem kdy měla.

Jak velká výzva pro vás je porvat se v Kodani o letní olympiádu?

Je to hodně daleko. Ale závod bude pro každého těžký.

Už jste se rozhodla, jestli pojedete kromě časovky i silniční závod?

Nepojedu. Petr si přál, abych jela, ale něco jiného je jet doma s třiceti ženami a pak mistrovství světa, kde bude sto lidí a balík se bude pohybovat jinak. Nebojím se jich, ale bojím se, že může někdo upadnout, že bych se zranila a já nemohla závodit v zimě. Tam nemohu jet bez toho, že bych si to předtím nevyzkoušela. A že bych jim hned odjela? To na rovině nejde.