„Nad celkovým umístěním jsem zatím nepřemýšlela. Jak jsem závodila na kole, tak i teď na ledě to pro mě bylo trochu sci-fi. Přijde mi, že závodím hrozně brzy," řekla rychlobruslařka ze Zdáru nad Sázavou na tiskové konferenci v Praze.

Trenér Petr Novák uvedl, že podle výsledků kontrolních závodů v Inzellu je na tom jeho svěřenkyně velmi dobře a hned pro úvodní díl Světového poháru v Calgary určil Sáblíkové jeden velký cíl útok na světový rekord na trati 3 000 metrů.

„Myslel jsem si, že rozjezd sezony bude špatný. I minulý rok to bylo nemastné neslané. Ale v Inzellu to bylo hodně dobré, takže si myslím, že pokud nebude vysoký tlak a bude dobře udělaný led, tak zkusíme znovu zaútočit na světový rekord na trojce. Má na to," řekl Novák. Rekord drží od roku 2006 časem 3:53,34 právě z Calgary Kanaďanka Cindy Klassenová.

Sáblíková připustila, že se jí slova o útoku na rekord moc dobře neposlouchají, s hodnocením své formy chce počkat až na závody v Calgary a Salt Lake City. Na druhou stranu je na podobná vyhlášení od svého kouče už zvyklá. „Já jsem spíše myslela na to, aby mě v Salt Lake nikdo nepředjel na pětku… Petr hodně plánuje, ale zatím se mu to plní. Jen mě to bude bolet více," pousmála se Sáblíková.

„Nevím, jak to bude vypadat. Uvidíme taky, kdo se z jednotlivých zemí kvalifikuje. Uvidíme po prvních svěťácích," podotkla Sáblíková, která má trochu strach z rychlých drah v Severní Americe.

Rodačka z Nového Města na Moravě se ze silničního světového šampionátu v Richmondu vrátila 24. září, o pár dnů později už v italském Collalbu absolvovala rychlobruslařský trénink. Ale na suchu. V říjnu pak začala trénovat v Inzellu i na ledě.

„Rozdíl oproti předešlým letům tam byl. Ne že by mi dělalo problém stát na bruslích, ale měla jsem trochu problém v zatáčce. Hodně mě bolela levá noha," řekla Sáblíková s tím, že už se vše srovnalo. „Pak mám ještě menší problém s podřepem, nejezdím tak nízko jako dříve," dodala.

Už v zámoří Sáblíkovou čeká náročný program. Vedle jednotlivých tratí by měla startovat opět v závodu s hromadným startem a týmovém závodu.

„Chceme se (v týmech) kvalifikovat na mistrovství světa, takže musíme jet už tam. Na šampionát postoupí čtyři týmy podle bodů v poháru a čtyři s časem. Zkusíme to. Když se to povede, budeme jezdit dále. Když ne, třeba to bude jediný start," uvedla Sáblíková, kterou by měly doplnit Nikola Zdráhalová a Natálie Kerschbaummayr.