Na otevřené dráze v italském Collalbu to bylo určitě nejjednodušší vícebojařské zlato, do vedení se dostala už po prvním dnu. Zadělala na něj hned úvodní výbornou pětistovkou, ve které skončila pátá. Před zbývajícími dvěma disciplínami bylo rychlobruslařským odborníkům jasné, že o zlato může Sáblíkovou připravit jen absolutní kolaps v podobě nějakého pádu.

Po trati 1 500 metrů měla k dobru na největší soupeřku Ireen Wüstovou 2,67 sekundy. Nizozemskou soupeřku potom ve vzájemném souboji jasně deklasovala. „Tohle vítězství bylo úplně jiné. Nemusela jsem totiž stahovat ztrátu ze zadních pozic, bylo to super,“ smála se.

Jejím největším problémem bylo tentokrát zdraví. „Strašně mě bolelo tříslo, už po patnáctistovce,“ přiznala Sáblíková.

Vědět o sobě nechala i druhá Češka Karolína Erbanová, která skončila celkově desátá. Zaujala hlavně suverénním vítězstvím na úvodní pětistovce.

--------------

Tohle vítězství bylo o hodně jiné, než tady před čtyřmi lety, říkala Sáblíková

Při ranním rozbruslení před závěrečným dnem evropského šampionátu v rychlobruslařském víceboji naoko protestovala. „Trenére, jak se čichá led? Nevím, co to znamená,“ volala v žertu Martina Sáblíková na tribunu směrem ke kouči Petru Novákovi, který ji vybízel: „Očuchej si dráhu.“

Ještě ji čekaly starty na 1500 a 5000 metrů. Všem rychlobruslařským odborníkům bylo jasné, že by třiadvacetiletá Češka musela hodně chybovat, aby už potřetí nevyhrála evropský šampionát.

Nechybovala a přidala další díl do zlaté mozaiky – navzdory bolestem třísla, které si obnovila hned při úvodním startu na trati 500 metrů. Druhá skončila Nizozemka Ireen Wüstová a třetí její krajanka Marrit Leenstraová.

„Tohle vítězství bylo o hodně jiné než tady před čtyřmi lety. Nemusela jsem tolik stahovat ztrátu ze zadních pozic. Bylo to ale super,“ smála se po závodě Sáblíková.

Radoval se i její kouč Petr Novák, i když se trochu zlobil na rozhodčí. „Zazvonili jí o kolo dřív, Martina pak nevěděla, do jaké dráhy má najet. Málem to odnesla,“ říkal. „Jinak si myslím, že to bylo trochu lehčí vítězství. Nemusela dotahovat. Vedla už po dvojboji i trojboji. Jenom s rozumem bránila pozici.“

Sáblíková v Collalbu vedla už po prvním dnu, hned na úvodní pětistovce překonala sama sebe. Byla pátá a tak dobrý čas na otevřené dráze nikdy nejela – 40,31. Jenže bolavé tříslo se hlásilo. A Nizozemci podávali protest, že přejela čáru. Vyřešilo to napomenutí. „Jednou během celého čtyřboje přešlápnout může,“ vysvětloval později trenér Novák.

V závodě na 3000 metrů vyhrála Sáblíková před třemi Nizozemkami. Na útok na světový rekord otevřených drah však nemohlo být ani pomyšlení. Led byl šedivý, pomalý, točil se vítr. Dosáhla času 4:11,36 a celkově se ujala vedení. Po prvním včerejším startu na 1500 metrů odcházela Sáblíková s bolestivou grimasou. „Strašně to tříslo bolí,“ hlásila. Už ji ale čekalo „jen“ závěrečných pět kilometrů. Vedla s náskokem 2,67 vteřiny na Wüstovou.
„Stačí, když si ji pohlídá,“ byl klidný Novák.

S Nizozemkou se utkala v závěrečné rozjížďce. A zvládla to, slavila zlato! Její kolegyně Karolína Erbanová potvrdila, že v Česku roste další rychlobruslařka světové úrovně.

V konečném pořadí čtyřboje obsadila 10. místo. Navíc úvodní pětistovku vyhrála v osobním rekordu na otevřených drahách 39,29 – a rozdílem třídy před soupeřkami, o 0,69 vteřiny.

Premiéru si na evropském šampionátu na dlouhé dráze odbyla také shorttrackařka Kateřina Novotná a skončila na 19. pozici.