O formě dvaadvacetileté hvězdy ze Žďáru nad Sázavou není pochyb: takhle rychle na nížinných krytých halách ještě nejela. A to je necelých sto dnů před zahájením zimní olympiády pro české barvy skvělá zpráva. „Jelo se mi prostě nádherně, už od první zatáčky. Ani jsem nechtěla věřit, jak jsem ji vyjela,“ říkala po úspěšném víkendu.

Pro shrnutí: trojku vyhrála v čase 4:00,75 o pět a půl vteřiny před zbytkem světa. A na patnáctistovce vyválčila časem 1:56,99 senzační druhé místo. Jen Kanaďanka Nesbittová byla rychlejší. „Chtěla jsem do první desítky. Jenže v neděli mi před startem trenér řekl: Mohla bys atakovat bednu,“ popisuje Sáblíková. „On asi opravdu ví, o čem mluví. Vidí mě při tréninku na ledě a tuší, co bych mohla zajet.“

Kouč Petr Novák nedělní výsledek rozhodně nevidí jako ojedinělý. „Martina na patnáctistovce zdaleka neřekla poslední slovo. Bude ještě rychlejší,“ tvrdí.
Když k tratím, které jela Sáblíková v Berlíně, připočteme ještě její oblíbenou pětku, na které za tři roky prohrála jen jednou, může česká hvězda ve Vancouveru útočit na tři medaile. „Mému sebevědomí před olympiádou to hrozně prospěje. Ale nedělejme předčasné závěry, že jsem kdovíjaká olympijská favoritka,“ varuje rychlobruslařka, která si teprve zvyká na novou kombinézu a nové rychlobruslařské boty.

„Je to teprve start do sezony, někomu forma přijde později. Já si počkám, co ostatní ukáží. Olympijský závod je i mnohem těžší psychicky. Budu fakt ráda ve Vancouveru i za jednu medaili, jakoukoliv.“

A to kouč reprezentace a NowiS Teamu věří ještě ve start ženského tria ve stíhacím závodě.

---------------

Juniorka Erbanová je blízko olympiádě

V německé metropoli se na úvod rychlobruslařské sezony představili i další svěřenci kouče Petra Nováka, kteří touží po startu na olympiádě.

Nejvýraznější stopu v Berlíně zanechala čerstvě sedmnáctiletá Karolína Erbanová, která se výkonem 1:18,14 na kilometrové trati přiblížila českému rekordu Martiny Sáblíkové. To by za určitých okolností mohlo na účast na olympiádě stačit.

Blýskl se i dlouhán ze Studnic na Hlinecku Pavel Kulma na vytrvalecké pětce. „Pavel také začíná mít nárok, v Berlíně jel za 6:45. To by mohl v Americe atakovat i čas 6:33,“ předvídal na oficiálním webu NowiS Teamu trenér Novák.

V těžší pozici jsou zatím žďárští závodníci Andrea Jirků a Milan Sáblík.

Markéta Hůrková, Jiří Bárta