Česká rychlobruslařka jich má ve sbírce pět a po víkendovém vítězství v Hamaru se výrazně přiblížila k šestému celkovému triumfu ve Světovém poháru na dlouhých tratích má ho na dosah ruky. Už na předposledních závodech seriálu v Heerenveenu ho může slavit definitivně.

„Ještě nepředbíhejte, stát se může cokoliv. Radši počkejme do konce,“ upozorňuje. Ale po vítězství na trati 3000 metrů v Hamaru už na Němku Pechsteinovou získává 170 bodů. Pechsteinová navíc odjela předčasně z Hamaru se zablokovanou krční páteří.

„Kdo ví, jak to s ní bude dál,“ uvažuje Petr Novák, kouč Sáblíkové. I start Pechsteinové tento týden v Moskvě je ohrožen.

Právě k Moskvě se nyní upírá pozornost Sáblíkové. Mistryní světa ve čtyřboji už byla v letech 2009 a 2010. Loni titul ztratila, při závěrečném závodě na 5000 metrů upadla a brala jen bronz. Letos opět patří ke kandidátkám na stupeň nejvyšší. „Budu zase ráda, když budu mít jakoukoliv placku,“ říká ale Sáblíková skromně.

Největší soupeřka?Podle Sáblíkové opět jednou Nizozemka Ireen Wüstová. „Viděli jste, jak v sobotu porazila na 1500 i Kanaďanku Nesbittovou? I trojku jela v neděli výborně,“ líčí. V té nastoupila v rozjížďce právě proti Sáblíkové. „A tentokrát to bylo drama, řezaly se až do konce. Ale na to, jak se cítila po patnáctistovce, to od Martiny bylo výborné. Wüstová jela dobře, mydlila to celou dobu od začátku. Na Martinu pak v předposledním kole nastoupila, a když jim zvonily do posledního kola, tak pořád ještě vedla.“

Slabinou Wüstové je trať 5000 metrů, na té ve čtyřboji vždy ztrácí.„Uvidíme, jak ji zvládne v Moskvě,“ přemýšlí Sáblíková.

Druhou největší soupeřkou bude zřejmě kanadská rychlobruslařka Nesbittová. „Speciálně se připravovala na mistrovství světa ve sprintu a vypadá hodně dobře, i když teprve uvidíme, co předvede na delších tratích,“ popisuje světová rekordmanka z Česka.

U Sáblíkové bude opět hodně záležet na tom, jak se jí v Moskvě povede úvodní pětistovka.

A v té jsou klíčové starty. „Při patnáctistovce v Hamaru byl můj start hotová katastrofa, až sedmnáctý nejrychlejší z 20 holek v A-divizi. No hrůza,“ uvedla.

„Kdybych měla takový rozběh i na pětistovce v Moskvě, tak by to bylo zlé. Musím s tím něco provést,“ hecuje se.

Bude na to mít čas ode dneška do pátku. V sobotu už se postaví na start úvodní pětistovky…