Ano, řeč je o fenomenální rychlobruslařce ze Žďáru nad Sázavou Martině Sáblíkové. Vícekrát žádný rychlobruslař nebo rychlobruslařka jednu distanci nevyhráli.

„Je to super, nádherné… Jsem strašně dojatá. Deváté zlato v řadě je neskutečné, opravdu si to užívám," radovala se devětadvacetiletá Sáblíková na svém webu. „Na bedně už jsem byla ve čtvrtek (stříbro na trati 3 000 m pozn. autora), ale když člověku hrají i hymnu, je to specifičtější a krásnější. Čím jsem starší, tím je pro mě každé pódium emotivnější. Jsou to opravdu krásné pocity, byly i slzy v očích," přiznala.

Vedle série devíti výher na mistrovství světa se rodačka z Nového Města na Moravě stala v dějišti olympijských her 2018 i nejúspěšnější rychlobruslařkou v historii světových šampionátů na jednotlivých tratích. Získala třinácté zlato, a odpoutala se tak znovu od Nizozemky Ireen Wüstovou a od německé legendy Anni Friesingerové.

„Poslouchá se to krásně. Já si každý rok užívám a jsem ráda, že pořád můžu být takhle vysoko. Čím jsem starší, tím je to krásnější. Ostatní holky mě nahánějí, pomalu si pomáhají, aby mě porazily," uvedla Sáblíová, která se stále dokáže radovat z jakékoliv medaile. „Nevím, jak dlouho to ještě může vydržet, jestli to ještě někdy na mistrovství světa zažiju. Proto ten titul strašně prožívám."

Jako velká šampiónka se představila až v závěrečné rozjížďce, ale její největší soupeřky měly závod teprve před sebou. Tušila, že bude muset atakovat nejlepší výkon sezony, ale s těžkou situací si poradila bravurně.

„Když jsem viděla, jaké časy jely holky přede mnou Pechy, Blondinová i Ruska Jurakovová, věděla jsem, že to bude strašně těžké. Uprostřed závodu jsem se to snažila ještě víc rozjet a snažila jsem se to vydržet. Když mi Petr (trenér Novák pozn. autora) dvě kola před cílem hlásil, že mám náskok asi dvě a půl vteřiny, už jsem věřila, že to bude zlato," prozradila trojnásobná olympijská vítězka, jež zakončila mistrovství světa šestým místem na trati 1 500 metrů.