Ve čtvrtek 23. června je v Šumperku na plánu časovka, v neděli pak v Olomouci závod s hromadným startem.Společně se silniční šampionát bývalých federálních partnerů pojede již podeváté za sebou.

Z předních českých cyklistů budou chybět jen František Raboň a Roman Kreuziger.„Jinak ale pojedou všichni nejlepší, tedy včetně Zdeňka Štybara, který si byl podobně jako ostatní trať již vyzkoušet a okruh se mu velmi líbil. Hodně silná má být slovenská skupina, podle tamního svazu pojede naprostá slovenská špička,“ uvedl ředitel závodu Jaroslav Vašíček.

Právě Slováci by podle něho měli patřit k hlavním favoritům.„Kromě úřadujícího mistra republiky Petra Benčíka, jenž nabírá formu, Štybara, Jana Bárty a doma letos neporaženého Milana Kadlece lze hodně očekávat od bratrů Petera a Martina Velitsových či Petera Sagana, který je největším objevem slovenské cyklistiky za posledních deset let,“ vyjmenoval aspiranty na medaile Vašíček.

Štybar se po přestupu do stáje Quick Step více zaměřil na silniční závody a momentálně stejně jako Sagan startuje na elitním podniku Kolem Švýcarska.
Ve čtvrtek čeká cyklisty v Šumperku časovka na 44 km, ženy včetně dvojnásobné olympijské vítězky v rychlobruslení Martiny Sáblíkové absolvují poloviční vzdálenost.„Půjde o náročnou časovku, během níž muži nastoupají 970 metrů a ženy 480 metrů, což lze srovnávat s horskými časovkami Tour de France a Gira d'Italia,“ uvedl Vašíček.

Náročná po taktické i fyzické stránce bude prý i trať silničního závodu na poutním místě v okolí olomouckého Svatého Kopečku.„Lze proto očekávat, že nevyhraje týmová taktika, ale jedinec, který bude z celého pelotonu nejsilnější,“ prohlásil Vašíček.„Okruh je zpestřený takzvanou fialovou stezkou, což je 150 metrů dlouhé stoupání na kostkách v místě o šířce 2,5 metru. Pro diváky to bude hodně atraktivní pasáž,“ řekl Vašíček, který očekává rekordní zájem diváků.