Dvojnásobná mistryně světa dokázala na své oblíbené pětikilometrové trati porazit Kanaďanky Claru Hughesovou i Cindy Klassenovou, několikanásobné medailistky z olympijských her v Turíně.

Sáblíková tak před startem nového ročníku Světového poháru, který bude zahájen 9. listopadu v Salt Lake City, dokázala, že je dobře připravena.

Sáblíková se stejně jako další členové Novis týmu v Calgary zúčastnila závodů, které byly pro kanadské rychlobruslaře kvalifikací na SP.

Obhájkyně celkového prvenství v pohárové soutěži si na nich dokázala zlepšit osobní rekord na trati 500 metrů, těsně zaostala za svým maximem na kilometru a v závěrečném závodě triumfovala na "pětce", na které byla nejlepší i na posledním mistrovství světa.

close zoom_in

Martina Sáblíková.

V Calgary se však dařilo i dalším českým rychlobruslařům. Všichni až na Andreu Jirků si vytvořili nová osobní maxima. Osmnáctiletý Zdeněk Haselberger vytvořil nové národní rekordy na pět a deset kilometrů (6:47,57 respektive 14:09,28), o dva roky mladší Milan Sáblík se stal novým rekordmanem ve čtyřboji.

Překonáno bylo i několik juniorských rekordů, o což se zasloužil i třetí mužský člen výpravy Pavel Kulma.

 

Výsledky závodu žen na 5000 metrů:

1. Martina Sáblíková (ČR) 6:56,88 min.,

2. Clara Hughesová (Kan.) 6:57,37,

3. Cindy Klassenová (Kan.) 7:07,68,

… 7. Andrea Jirků (ČR) 7:28,03,