Na cyklistickém mistrovství Evropy do 23 let v Sofii dojela v časovce na 24 kilometrů třetí, jen deset vteřin za stříbrnou Ukrajinkou Gaukovou.

„Mohla být druhá, já to vím. Jenže jí spadl řetěz,“ líčil chvilku po závodě trochu smutně její trenér Petr Novák.

Sáblíková se přitom mezi cyklistické specialisty vrhla teprve před měsícem.

„Jak jí spadl řetěz, věděl jsem, že zlato je v háji. Ale pak když jsem viděl, jak rychle ho dokázala nahodit, věřil jsem, že medaile bude.“

A skutečně byla. Po dvanácti letech má Česko opět sportovce, který vozí medaile z vrcholných soutěží jak v létě, tak i v zimě.

Vedro nebylo překážkou

V cestě za úspechem nezastavilo Sáblíkovou ani tropické počasí, 35 stupňů ve stínu. „Proč by mělo? My jsme zvyklí,“ usmíval se Novák.

Světová šampionka v rychlobruslení zatím cyklistickému prostředí teprve přivyká. Vůbec poprvé jela závod na časovkářském speciálu typu koza. „Předtím na něm seděla jen třikrát,“ přikyvoval kouč.

On i jeho svěřenkyně ale mají stále naprosto jasno. „Rychlobruslení zůstává sportem číslo jedna.“ I když letní olympiáda v Pekingu už začíná nabírat reálných obrysů.

V pátek 20. července se v Sofii představila také druhá žďárská rychlobruslařka. Teprve sedmnáctiletá Andrea Jirků obsadila v časovce juniorek konečné 22. místo.