Dvacetiletá žďárská závodnice včera získala bronz na mistrovství Evropy v časovce žen do 23 let.

V Sofii vyhrála Dánka Wilmussenová, na druhou Ukrajinku Gaukovou ztratila Sáblíková na trati dlouhé 24 kilometrů necelých deset sekund. Rodačka ze Světlé nad Sázavou Jarmila Machačová obsadila konečné jedenácté místo.

Profil trati nebyl příliš náročný, přesto se cyklistky musely potýkat s velkým rivalem – ohromným vedrem, které na trati panovalo.

Sáblíková byla blízko zisku ještě cennější medaile, ale v průběhu závodu jí spadl řetěz, takže ztratila drahocenné sekundy. "Na to se ale nechceme vymlouvat. Hlavní je, že získala medaili. Přijeli jsme si sem pro placku a tu máme" řekl spokojený trenér Petr Novák.

Sáblíková tak navázala na úspěch Lady Kozlíkové, která získala zlato v roce 2000. Dnešní úspěch Nováka jen utvrdil v tom, že bylo správné rozhodnutí vyzkoušet na kole šance vítězky posledního Světového poháru v rychlobruslení, mistryně Evropy ve vícebojích a dvojnásobné mistryně světa.

"Doufám, že teď už nebude žádná diskuse o tom, zda i v tomto sportu může uspět," podotkl Novák, jenž už v sobotu společně se Sáblíkovou a Andreou Jirků, kterou čeká start na ME v kategorii juniorek v pátek, odletí do Berlína k prvnímu tréninku na ledové ploše.

Ještě jeden cyklistický závod však letos Sáblíkovou čeká. Představí se na opakovaném mistrovství České republiky v časovce ve Žďáru nad Sázavou. "Stejně jako teď do toho ale půjdeme z normální přípravy. Bez ničeho speciálního," dodal Novák.