V ženském závodě s chronometrem budou dnes u Brna proti sobě stát dlouhodobě nejlepší česká cyklistka Lada Kozlíková a rychlobruslařská královna Martina Sáblíková.

Když rychlobruslařský tandem ze Žďáru Sáblíková – Novák prohlásil, že by se světová rekordmanka chtěla pokusit o nominaci na olympijské hry v časovce, média odstřelila spekulační lavinu.

„Rychlobruslařská mistryně světa se cpe do cyklistického rybníčku! Má se Kozlíková bát Sáblíkové?“, psaly titulky. Přitom šlo jen o informační šum, nafouknutou bublinu. „Oni opravdu netvrdili, že pojedou do Pekingu,“ uklidňuje manažer cyklistické Dukly Praha Jan Kopač, za kterou startuje Kozlíková.

„Jdou si svou cestou, mají svoje metody a kolem chtějí rozbít stereotyp v bruslařské přípravě. Spíš si myslím, že popularita Sáblíkové může cyklistice pomoci. Bude se teď o nás víc psát!“

Stačí medaile

„Mluvit o Pekingu je opravdu předčasné,“ neunáhluje se Petr Novák, trenér mistryně světa i Evropy Sáblíkové. „Martina nejdříve musí něco předvést, abychom se olympiádou zabývali. Navíc to jedeme z voleje, žádná speciální příprava neproběhla.“

Na dominanci vyškovské závodnice Kozlíkové na domácích silnicích se tak asi ani letos nic nezmění. I když… „Lada prodělala na začátku roku dvě virová onemocnění, a protože jela mistrovství světa na dráze, nebylo kdy je pořádně doléčit,“ vysvětluje Kopač.

„A před měsícem ji to srazilo znovu. Samozřejmě si domácí šampionát ceníme, ale není úplnou prioritou, tou je až mistrovství světa.“ Možná že se tak nakonec přece jen na dvaceti kilometrech mezi Domašovem a Velkou Bíteší nějakého „olympijského“ překvapení dočkáme. „Byl bych rád, kdyby Martina byla na bedně,“ tvrdí Novák.