Dvě místa v ženské kategorii pro sebe zabraly žďárská rychlobruslařka Martina Sáblíková a Jarmila Machačová ze Světlé nad Sázavou.

Obě závodí za Duklu Praha. Sáblíková stále koketuje také s olympijskými nadějemi. Kdyby minulý týden skončila v mistrovské časovce více než dvě minuty za vítězkou, vzdala by se svého snu.

Jenže v souboji s časem, který smutně odstartoval domácí šampionát cyklistů, dojela jen 22 sekund za první Ladou Kozlíkovu. Nebýt anulování výsledků, měla by světová rekordmanka papírově potvrzenou příslušnost k české špičce.

Hlavním nominačním sítem pro Stuttgart a následně Peking bude ale až začátkem srpna náhradní termín mistrovského boje s chronometrem. „Ten byl určen na 3. srpna v rámci závodu Vysočina 2007. Nebyli jsme schopni najít jiné datum,“ říká Vladimír Vávra, předseda silniční komise Českého svazu cyklistiky.

Kdyby tam Sáblíková dokázala dojet do desátého místa, mohla by si pomalu bookovat letenku do Číny. Za připomenutí stojí, že Kozlíková na loňském světovém mistrovství v Salzburku obsadila osmou příčku, přičemž devátá závodnice výsledkové listiny na ni ztratila třináct sekund.