Dvojnásobná olympijská šampionka z Vancouveru, která v této sezoně na dlouhých tratích ještě neprohrála, závod suverénně ovládla a druhou Němku Stephanii Beckertovou porazila o 2,21 sekundy.

„Určitě jsem nervózní byla,“ řekla Sáblíková o náladě před závodem. „Petr (trenér Petr Novák) na mě řval, že jedu dobře. Říkal mi mezičasy a já jsem si najednou vůbec nedovedla spočítat, jestli jedu na první, na druhé nebo na třetí místo,“ přiznala českým novinářům.

Čtyřiadvacetiletá svěřenkyně Petra Nováka se v úvodní ženské disciplíně šampionátu na jednotlivých tratích představila v poslední rozjížďce a jistě splnila roli hlavní favoritky. O tom, že vyhraje, nebylo ve druhé polovině trati pochyb.

Sáblíková v této sezoně vyhrála všechny čtyři tříkilometrové závody ve Světovém poháru i dva závody na této vzdálenosti v rámci mistrovství Evropy a světa ve vícebojích.

Zlato na MS na jednotlivých tratích vybojovala už pošesté v kariéře, ale na „trojce“ se dočkala po pěti letech od šampionátu v Salt Lake City v roce 2007.

Na letošní neporazitelnost na dlouhých tratích nicméně po zisku zlata ani nepomyslela. „Tak to vůbec ne. Já jsem si užívala samozřejmě to, že mám medaili. Mám tu nejcennější. A v tu chvíli mi nějaká neporazitelnost vůbec nepřišla v úvahu,“ podotkla Sáblíková.

Druhé místo obsadila Beckertová, třetí byla obhájkyně zlata z loňského MS v Inzellu Ireen Wüstová z Nizozemska. Ta sice tradičně rychle začala, ale tempo neudržela a nakonec za českou rychlobruslařskou hvězdou zaostala o téměř tři sekundy. Před rokem v Německu byla Sáblíková stříbrná.

-------------------

Zlatá Sáblíková: Před závodem mě hrozně bolely nohy

Rychlobruslařka Martina Sáblíková při vítězné jízdě na 3000 metrů na mistrovství světa v nizozemském Heerenveenu překonala nejen všechny soupeřky, ale i předzávodní nervozitu a bolavé nohy. „Bylo to krásný dneska,“ prohlásila po triumfu s úsměvem i zlatou medailí na krku. Poloviční trať v pátek vynechá a na další titul bude útočit až v sobotu na pěti kilometrech.

Na bolest nohou si česká šampionka, která letos na dlouhých tratích zůstává neporažená, stěžovala už ve středu. „Dneska to bylo ještě horší. Já jsem se šla rozklusávat a dopadlo to tak, že jsem běžela asi pět minut a pak jsem se tam jen tak hýbala, protože mě hrozně bolely nohy,“ povídala českým novinářům.

Závod jí ale vyšel, od poloviny nebylo o vítězce pochyb. Trenér Petr Novák byl spokojený, tleskal už po dvoustovce, protože věděl, že Sáblíková jede technicky dobře. „A opravdu dneska jela zase takovou jízdu, jakou od ní známe, když je zdravá, když je v pořádku, když ji nic nebolí,“ vysloužila si od kouče pochvalu.

„Ten čas je vynikající,“ vyzdvihl Novák po suverénním vítězství. Druhou Němku Stephanii Beckertovou porazila dvojnásobná olympijská vítězka z Vancouveru časem 4:01,88 o 2,2­1 sekundy.

Na světový rekord Sáblíková i přes jasné dnešní vítězství ale zatím nemyslí. „Já už jsem to jednou zkusila jet na svěťák a tak strašně mě ty poslední dvě kola bolely nohy, že jsem myslela, že to nedojedu. Takže já bych se k tomu raději nevracela,“ dodala s úsměvem.

Pochvalnými slovy nešetřily ani soupeřky. „Byla dneska velmi silná. Na dlouhých tratích je nejlepší,“ řekla německá závodnice Claudie Pechsteinová, která skončila čtvrtá. „Odvedla skvělou práci. Je dneska jasnou vítězkou,“ doplnila domácí favoritka a bronzová Ireen Wüstová.

Sáblíková je podle Pechsteinové ve skvělé formě, kterou by mohla zúročit i v pátečním závodě na 1500 metrů, i když je to její slabší trať. Už hned po trojce ale česká reprezentantka naznačovala, že závod na poloviční trati nejspíš vynechá, i když trenér Novák ještě naznačoval, že se ji pokusí zlomit.

„Teď jsem rozhodnutá, že nevyměknu, ale uvidíme zítra,“ podotkla dobře naladěná Češka chvíli po vítězství. Později se potvrdilo, že závodit bude znovu až v sobotu na své nejsilnější trati 5000 metrů, kde bude jasnou favoritkou.