Kde? Skryti veřejnosti na rybníku Černý nedaleko Studnic u Hlinska v Čechách. Jen kousek odtud bydlí reprezentační kouč Petr Novák. Jinou možnost doma zatím Sáblíková a spol. nemají. Hala s prvním rychlobruslařským oválem stále ještě nestojí…

„Velké plochy jako Pilák ve Žďáře nebyly ještě pořádně zamrzlé, takže jsme využili malý rybník v lese. Udělali jsme si na něm dvěstěpadesátku a dopoledne na něm tři čtvrtě hodiny bruslili,“ prozradil šéf Novis teamu Petr Novák.

Jeho desetičlenná skupina si ovšem bruslení musela odpracovat. Led si museli novisáci nejdřív zamést. „Posháněl jsem hrabla, košťata a podobně,“ podotkl Novák.

Na takové podmínky už je zvyklý a ani jeho svěřence jen tak nic nerozhází. Tréninkové dávky specialisté na dlouhých nožích polykali i odpoledne.

Pohodový čas s rodinami zase rychlobruslařům skončí. Jen pár dní po Novém roce zmizí část Novákovy tréninkové skupiny do zahraničí.

Nepsaná šéfka smečky, šampionka Martina Sáblíková, se totiž bude přípravovat na mistrovství Evropy ve čtyřboji, které se uskuteční druhý lednový víkend v kulisách „svatostánku“ Thialf v nizozemském Heerenveenu. „Ještě nevím, kde budeme trénovat. Možná přímo v Heerenveenu, možná v Erfurtu nebo Berlíně. Podle toho, kde bude místo,“ vysvětluje Novák.

Ještě před odjezdem se ale šedesátiletý kouč pokusí uspořádat stejně jako loni domácí šampionát. Předběžná dohoda zní, že se rychlobruslaři utkají v pátek po Novém roce.

„Bude to na některém rybníku v okolí Hlinska. Doufám, že do pátku nenapadne půl metru sněhu,“ věří trenér, který už pořídil frézu a chystá se sestavit i amatérskou rolbičku.

„Koupím sud, na sáňky dám hadr a z toho udělám rolbu,“ směje se svérázný trenér. Specialisté z rychlobruslařsky rozvinutých zemí zase budou nevěřícně kroutit hlavou…