Zatímco Boudíková by ráda zaútočila na elitní desítku (celý rozhovor s Adélou Boudíkovou přineseme v sobotním vydání Žďárského deníku, pozn. red.), její partner padesátku vynechá a opět se bude soustředit na páteční a sobotní doprovodné závody, z nichž už má řadu titulů. „Chtěl bych všechny tři vyhrát," vyhlašuje Jiří Ročárek.

O víkendu vás čeká nabitý program, jak moc se těšíte?

Padesátku sice vynechám, ale v průběhu dvou dnů mě čekají tři závody, takže to bude docela náročné. V pátek nejprve pojedu skatem Bedřichovskou 30. V sobotu dopoledne na mě čeká Jizerská 25 klasicky a pozdě odpoledne pak Jizerská firemní. Ta se jede 4x3 kilometry a v týmu pojedu s Dušanem Kožíškem, Martinem Koukalem a Honzou Krškou.

Budou pro vás víkendové závody vrcholem letošního ročníku?

Posledních pět let jsem oba individuální závody, které v pátek a v sobotu poběžím, vyhrával. Proto jsou pro mě dobrou reklamou a možností ke zviditelnění. Obhajovat jakýkoliv úspěch je vždy nesmírně obtížné, obzvláště pokud je to již poněkolikáté. Ale vrcholem sezony to ani pro mě není. Před takto náročným programem je vždy důležitá aktuální forma a rozpoložení.

Jak na tom jste po fyzické stránce?

Jako již tradičně jsem i tentokrát omarodil mezi vánočními svátky, naštěstí se to obešlo bez antibiotik. Nyní se cítím dobře, myslím, že forma tu je, takže by to nemuselo být špatné.

O víkendu má přijít obleva, možná bude i pršet. To může být hlavně v souvislosti s mazáním lyží docela problém?

Pro mě je to jednodušší v tom, že žádný klasický závod nepojedu, protože už jezdím jenom soupaž. Silově na to mám, to jsem si již potvrdil. Na skate se mazání dá vychytat, obtížnější to bude v sobotu. Budeme to muset otestovat a zvolit mázu, která bude nejlepší pro podmínky na nejdelší části trati. Může se proto stát, že odjedu páteční i sobotní závod na stejných lyžích.

S jakou taktikou do závodů půjdete? Budete se držet v balíku s ostatními, nebo nasadíte vlastní tempo?

Taktika je pokaždé jiná a odvíjí se od toho, jak se člověk vyspí, v jaké je kondici, ale také od toho, jak vypadají ostatní soupeři. Třeba ve skatu si jezdím svoje tempo, ale pokud to jde, tak ostatním ujedu a zbytek závodu si jedu sám. Ale třeba dva roky zpět jsem v obou závodech přijel do posledního kilometru pohromadě s dalšími závodníky a o vítězství rozhodl až v závěrečném finiši. Navíc se konkurence zvyšuje, na startu bude několik bývalých reprezentantů.

S jakým umístěním byste byl po skončení závodů spokojen?

Po těch letech, co jsem zde zažil, bych chtěl všechny tři závody vyhrát. Nechci, aby to znělo nafoukaně nebo namyšleně, ale nejezdím sem pro druhá či třetí místa. Ty tratě mi sedí, dobře to tu znám a vím, že mohu opět uspět.