Není divu, že běžkyně, která je členkou extraligového klubu AK Škoda Plzeň, bilancuje svou zatím nejlepší sezonou. „Sezona to byla povedená, určitě zatím moje nejpovedenější,“ ohlíží se minulými měsíci Hana Homolková.

Na dubnovém mistrovství České republiky v půlmaratonu v Ostřešanech skončila čtvrtá. Rovněž v dubnu absolvovala běh na deset tisíc metrů na společném mistrovství České republiky a Slovenské republiky ve slovenské Skalici a tam brala šesté místo.

Od května do října pak na zmíněných akcí RunCzech a RunTour sbírala na silnici už jen samá prvenství. Deset kilometrů běžela třikrát pod 37 minut. „Největší radost mi udělalo vítězství v červenci v Praze, kde jsem zaběhla svou nejrychlejší letošní desítku, čas 36:41 je pěkný,“ říká běžkyně, která má na této trati osobák 35:56 z roku 2019.

Zatímco fotbalisté Velkého Meziříčí (v červeném Petr Dolejš) na závěr podzimu doma zdolali Vratimov 2:1, béčko Jihlavy (v modrém) padlo v Kroměříži.
Fotbalisté Meziříčí zakončili podzim výhrou, juniorka FC Vysočina lekcí od lídra

Půlmaraton dvakrát zvládla pod jednu hodinu a devatenáct minut, v září v Ústí nad Labem dokonce v osobním rekordu 1:18:10. „Závod série RunCzech v Ústí se mi opravdu vydařil,“ těší se z osobního maxima i s odstupem několika týdnů. „Nejraději ale mám Olomouc. Jsou tam skvělí fanoušci a výborné prostředí,“ dodává.

V červenci rozšířila seznam vítězných běhů přímo doma na Vysočině. Deset kilometrů se totiž běželo v novoměstské Vysočina Areně v terénu jako Generali Česká Red Run.

Z výčtu úspěchů Hany Homolkové plyne, že se právě v roce 2021 výrazně přesunula z atletických stadionů na silnici. „Atmosféru silničních běhů mám raději. Diváci jsou hned u trati, to na stadionu, zvláště u delších tratí, postrádám,“ srovnává úspěšná běžkyně rozdílná prostředí vytrvalostních běhů.

S letošním podzimem se fotbalisté Nového Města na Moravě (v modrém) rozloučili na jedničku s hvězdičkou, když zvítězili 2:1 na hřišti Uničova.
Vítězná rozlučka. Fotbalisté Vrchoviny dokonale zaskočili Uničov na jeho půdě

V AK Škoda Plzeň, kam přestoupila z TJ Nové Město na Moravě před rokem, její silniční kariéru podporují. „Klub je nadšený, je to pro něj velká reklama,“ zdůrazňuje Hana Homolková.

Navzdory klubové příslušnosti v Plzni je v současnosti „doma“ víc v Brně. V roce 2015 začala právě v moravské metropoli studovat na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity, po zvládnutém magisterském studiu pokračuje v současnosti v doktorském studiu. A na fakultě chce zůstat i pak. „Mohla bych učit, mám kvalifikaci kondiční trenérky,“ vykládá. „Ale sama v současnosti trenéra nemám,“ zmiňuje paradox Hana Homolková.

Doposud přípravu konzultovala s kamarádem, v současnosti začíná spolupráci s kondičním trenérem Vítem Živným. „Věřím, že mi tato spolupráce pomůže a že se mi kromě toho podaří najít i atletického trenéra,“ odhaduje běžkyně, která se netají ambiciózními plány. „Jsem ambiciózní, chci se dál zlepšovat, lákají mě lepší časy. Cítím podporu přátel a fanoušků, běhání mě baví, mám pořád chuť závodit,“ povídá Hana Homolková.

V dalším extraligovém utkání zdolali házenkáři Nového Veselí (v modrém dresu Miroslav Štohanzl) Maloměřice (ve žlutém) na jejich palubovce 30:21.
Jasná záležitost. Házenkáři Nového Veselí potvrdili v Maloměřicích roli favorita

Když se stočí řeč na reprezentaci, neváhá s jasnou reakcí. „Reprezentační choutky jsou velké!“

S atletikou začínala, když nastoupila na novoměstské sportovní gymnázium. V TJ Nové Město na Moravě zásadně ovlivnil její další sportovní vývoj trenér atletiky Petr Hubáček starší. „Zlatý člověk! Právě on mi hodně dal,“ vzpomíná Hana Homolková na své sportovní začátky.

První větší úspěchy pak přišly v roce 2019, kdy se za druhé místo na mistrovství České republiky v běhu na 10000 metrů na dráze a za třetí místo v půlmaratonu stala Hana Homolková sportovkyní Vysočiny. „Na Vysočinu se ráda a často vracím, z Brna to mám kousek,“ dodává talentovaná běžkyně Hana Homolková.

Výsledky Hany Homolkové v roce 2021:
10. dubna: MČR v půlmaratonu (Ostřešany) – 4. místo, čas 1:19:16
24. dubna: MČR a MSR v běhu na 10 000 metrů (Skalica) – 6. místo, čas 36:29,80
22. května: RunTour 10 km (olomouc) – 1. místo, čas 36:59
5. června: RunTour 10 km (Brno) – 1. místo, čas 37:33
19. června: RunTour 10 km (Ostrava) – 1. místo, čas 37:10
26. června: RunCzech půlmaraton (Karlovy Vary) – 1. místo, čas 1:20:36
17. července: RunTour 10 km (Praha) – 1. místo, čas 36:41
24. července: Generali Česká Red Run 10 km (Nové Město na Moravě) – 1. místo, čas 43:20
14. srpna: RunCzech půlmaraton (Olomouc) – 1. místo, čas 1:20:24
18. září: RunCzech půlmaraton (Ústí nad Labem) – 1. místo, čas 1:18:10 (osobní rekord)
25. září: RunTour 10 km (Karlovy Vary) – 1. místo, čas 36:44
23. října: RunCzech půlmaraton (České Budějovice) – 1. místo, 1:18:51