Teploty nad nulou a s nimi související obleva stojí za zrušením tradičních závodů psích spřežení ve Třech Studních na Novoměstsku. Ty patří k vyhledávaným zimním podnikům mezi tuzemskými a zahraničními mushery a těší se hojnému zájmu diváků.

Trať v blízkosti areálu hotelu Horník měla o tomto víkendu prověřit fyzickou i morální odolnost jak lidských, tak psích jedinců. „V plánu byl jeden ze tří závodů seriálu Mistrovství České republiky s mezinárodní účastí, ale bohužel v důsledku nepříznivých sněhových podmínek jsme museli akci odvolat,“ nechal se slyšet ředitel závodu Jiří Trnka. Sníh, který v některých úsecích na trati zůstal, je podle Trnky zledovatělý a psům by na něm v případě konání závodů hrozil úraz a tím pádem i vyřazení z dalších bojů.

Nový termín: březen

Do závodů psích spřežení ve Třech Studních se každým rokem registruje až devadesát jezdců z různých koutů republiky a Evropy. Kromě českých musherů nechybí na startu ani ti z Německa, Polska nebo Slovenska s tím, že za neobvyklou podívanou přijíždějí rovněž stovky diváků. „V současné chvíli jednáme o náhradním termínu. V úvahu připadá březen, ale to je možné, že už sníh zase nebude. Uvidíme, jak to dopadne,“ nastínil možnosti kolem případného přesunutí data závodů Jiří Trnka.

Pomyslný otazník momentálně díky počasí visí nad pořádáním třetího ročníku oficiálního Mistrovství České republiky Adrex Ice Run 2011 v ledovém lezení na rychlost, a to na jediné umělé ledové stěně v Česku – ve Víru na Bystřicku. Z technických důvodů je nyní stěna pro veřejnost uzavřena.

Samotní organizátoři akce ze sdružení Adrex však věří, že se datum konání závodů, připadající na sobotu 29. ledna, nebude muset měnit.

Pět dní na výrobu ledové stěny

„Podle aktuálních předpovědí meteorologů by se teploty v tomto týdnu měly dostat opětovně pod bod mrazu. Abychom mohli uvést do chodu čerpadlo, stačí nám minus pět stupňů Celsia a za pět dní máme skálu pod ledem,“ řekl David Matuška ze sdružení Adrex.

„Pokud by se přeci jen nepodařilo mistrovství republiky včas připravit, budeme o tom účastníky samozřejmě informovat. Čas máme do úterý v příštím týdnu,“ dodal Matuška.

Naopak příznivci lyžování se ani kvůli oblevě nemusí obávat zrušení plánovaných soutěží v závodních trasách v areálu Zlaté lyže u Nového Města na Moravě. Již nyní ve stopách trénují účastníci Mistrovství České republiky dorostu, juniorů a veteránů v biatlonu, samotný podnik se jede ve dnech 21. až 23. ledna. O necelý týden později, konkrétně 28. ledna pak tamtéž odstartuje Mistrovství světa juniorů v biatlonu, které potrvá až do 6. února 2011.

-------------

Bude, či nebude?

Nekoná se
Závodníci a příznivci sportu psích spřežení musí oželet tradiční musherské závody, které se každoročně konají v blízkosti areálu hotelu Horník ve Třech Studních. Letošní soutěž v termínu 22. – 23. ledna 2011 byla zrušena kvůli nedostatku sněhu.

Chtějí pořádat
V sobotu 29. ledna 2011 by se na ledové stěně ve Víru na Bystřicku mělo konat Mistrovství České republiky v ledovém lezení na rychlost. Stěna je momentálně z technických důvodů uzavřena, pořadatelé však věří, že akci nebudou muset rušit.

Koná se
Areál Zlaté lyže, Nové Město na Moravě: ve dnech 21. – 23. 1. Mistrovství ČR dorostu, juniorů a veteránů v biatlonu; od 28. ledna do 6. února se jede Mistrovství světa juniorů a dorostu v biatlonu.