Novoměstští pořadatelé mají pro závody k dispozici dvoukilometrový okruh, který připravovali zejména na Světový pohár v běžeckém lyžování. Zlatá lyže se uskuteční 10. 11. ledna příštího roku. Vůbec první akcí byly čtvrteční Štěpánské závody.

„Trať je široká osm až deset metrů a vrstva sněhu se pohybuje okolo půl metru. Zbývá dokončit už jen kosmetické úpravy a vzhled stadionu ve Vysočina areně," řekl ředitel soutěží Vlastimil Jakeš.

Novoměstští organizátoři už od začátku prosince pečlivě sledují předpovědi počasí. Přestože zima je zatím po čertech mírná, tak si výrazněji nestěžují. „Teplou vlnu o vánočních svátcích jsme očekávali, závody, a tím myslím hlavně Zlatou lyži, by neměly být ohroženy," uklidňuje příznivce lyžování Jakeš, který srovnává situaci s loňským rokem.

„Sice panuje teplo, ale na tuhle dobu teploty nad nulou nejsou ničím výjimečným. Loni jsme měli štěstí, že zima přišla tak brzy a byla doslova mimořádná. Zažili jsme i kritičtější roky, kdy se čekalo vyloženě na dead line termín. Letos situace tak kritická zdaleka není."

Dnešní program odstartuje úderem deváté hodiny ranní. To si biatlonisté vyzkoušejí nástřel. O hodinu později začne rychlostní závod. V neděli bude časový scénář stejný, pouze sprint nahradí nepříliš častý závod jednotlivců se štafetovou střelbou na štafetových tratích a se skupinovým startem.

V rámci přípravy na olympijské hry v Soči zamíří na Vysočinu možná také reprezentanti Ondřej Moravec a Michal Šlesingr. Ještě větší význam bude mít novoměstský Český pohár pro juniory a dorostence. Začnou totiž nominační boje o mistrovství světa a Evropy. Právě