BK ŽĎÁR N. S. BC VYSOČINA 66:71

Derby Vysočiny táhlo. Do žďárské haly na Bouchalkách si našlo cestu na 300 diváků, basketbalové parády si ale užili poskrovnu.

Obě mužstva vstoupila do zápasu hodně nervózně a kupila chyby. Favorizovaní domácí brzy prohrávali 6:10 a na obou stranách hřiště působili „splašenějším“ dojmem. Poslední čtyři minuty první periody ale Žďár zahrál soustředěně a rázem vedl 17:11.

V začátku té druhé si Jihlava nechtěla nechat ujet vlak a paradoxně ji vrátil na dostřel domácí odchovanec Tomáš Vavřínek, který proměnil šest bodů v řadě. Přetahovaná nadále pokračovala, a když už se zdálo, že by se domácí mohli utrhnout, dopustil se domácí kapitán Bubák úmyslného faulu a posléze inkasoval technickou chybu i trenér Sedlák. Místo poklidného dohrání poločasu tak v mnohem zkušenějších domácích vzplály emoce a do šaten se šlo za nerozhodného stavu 35:35. „Vše jsme si vyříkali, uklidnili se a chtěli jsme se prezentovat mnohem lepší hrou,“ řekl trenér Jaroslav Sedlák.

Jeho protějšek Petr Pešout ale v kabině rovněž nelenil a jeho svěřenci po přestávce převzali otěže. V útoku se pod dirigentskou taktovkou Vavřínka začali pravidelně prosazovat, a jelikož BC Vysočina v defenzivě zcela eliminovala domácí křídla, dostával se BK jen k těžkým střelám, které se stoprocentní úspěšností míjely cíl. Z bídy domácí neprobraly ani oddechové časy, ani přechod do zónové obrany.

Do poslední čtvrtiny se šlo za téměř rozhodnutého stavu 41:55 a při žďárském trápení se schylovalo nejen k velkému překvapení, ale také k debaklu.

Hostující týmy však na Bouchalkách snadno nevyhrávají a Jihlavané stále neměli nic jistého. Obrat se ale tentokrát nekonal, protože v rozhodujících momentech BC Vysočina proměňovala tříbodové střely a i když se z čáry trestného hodu až neuvěřitelně trápila, dovedla zápas k zaslouženému vítězství. „Derby se nám docela povedlo. Vsadili, jsme na důraznou obranu a věděli jsme, co máme na Žďár hrát. Na rozdíl od domácích nám šla střelba z dálky a hodně nám pomohla technická chyba, po které jsme dali čtyři body v řadě. Zápas jsme si v závěru díky 24 neproměněným šestkám zbytečně zkomplikovali,“ zhodnotil duel jihlavský kormidelník Petr Pešout.

Jeho protějšek byl po zápase hodně rozčarovaný. „Vůbec jsme nehráli svoji hru a neunesli jsme některé výroky rozhodčích, čímž jsme hosty vrátili do zápasu. O výsledku rozhodla třetí čtvrtina, která byla z našeho pohledu katastrofální.“

Sestava a body: Bubák 16, Veselý 12, Pospíšil 10, Ondráček 6, Rosecký 6, Nekovář 5, Malec 4, Zezula 3, Šafránek 2, Vencálek 2, Zelenka Novák 21, Vavřínek 16, Benda 13, Číha 8, Dokulil 5, P. Mísař 5, Procházka 3, J. Mísař, Havlíček, Králík, Schober. Fauly: 35:27. Trestné hody: 30/20 48/24. Trojky: 2:7. Diváci: 300. Čtvrtiny: 17:11, 18:24, 6:20, 25:16.

BK ŽĎÁR N. S. TJ TŘEBÍČ 93:61

Třebíč přijela podle předpokladů v hodně zdecimované sestavě. Trenér Smital mohl počítat po sobotní porážce v Chrudimi, kde se mu zranili další dva hráči, jen se sedmi statečnými. „Byli jsme v hrozně svízelné situaci, protože jsem neměl klasické křídlo. Celé utkání jsme hráli se čtyřmi pivoty a třemi rozehrávači, což se na našem výkonu podepsalo. Navíc tři z nich hráli se sebezapřením.“

Po úvodním oťukávání se žďárští pustili do svého soka s vysunutým celoplošným presinkem a rychle odskočili na rozdíl deseti bodů. Jejich očekávaný drtivý nápor a definitivní zlomení hostujícího odporu, ale vystřídaly hrubé chyby v obranné fázi, které vedly k třicetiminutovému čekání na utrpěné vítězství. „Během třetí čtvrtiny jsme dokonce stahovali domácí náskok, ale pak jsme fyzicky odpadli. Mít tady víc hráčů, tak to mohlo vypadat úplně jinak,“ uvedl Vladimír Smital.

Poslední dějství už se plně odehrávalo ve žďárské moci. Několik rychlých protiútoků a úspěšná střelba z pole znamenaly dílčí výsledek 27:9 a konečné vítězství o dvaatřicet bodů.

„Dnes můžu být spokojen jen s výkonem v poslední čtvrtině. V tréninku jsme se zaměřovali na určité herní situace, ale v praxi se stále potýkáme s jejich realizací, protože vždycky někdo zaspí a pak z toho dostáváme hrozně laciné koše. Každý by se měl zamyslet nad svým výkonem, protože víkend ukázal, že všichni máme co zlepšovat,“ uzavřel kouč Jaroslav Sedlák.

Sestava a body: Ondráček 25, Vencálek 15, Šafránek 13, Malec 12, Petroš 8, Veselý 8, Rosecký 4, Pospíšil 2, Nekovář 2, Socha 2, Zezula 2, Zelenka Balko 16, D. Černý 15, Špaček 10, Žákovský 8, R. Černý 5, Vyskočil 5, Janků 2. Fauly: 23:18. Trestné hody: 19/12 23/13. Trojky: 3:6. Diváci: 135. Čtvrtiny: 26:14, 26:20, 14:18, 27:9.

Ostatní výsledky - 8. kolo: Chrudim Třebíč 80:65, Nymburk B - ČZU Praha 77:56, Jičín - Bohnice 92:73, Poděbrady - Pardubice 62:77, Přelouč - H. Králové B 75:43.

9. kolo:
Chrudim BC Vysočina 69:57, Nymburk B - Bohnice 81:68, Jičín - ČZU Praha 69:72, Poděbrady - H. Králové B 69:55, Přelouč - Syn. Pardubice 89:71.