Většina hokejistů v tento čas vybírá druhou část dovolené po hrubém letním drilu. Už koncem příštího týdne a především na začátku posledního červencového týdne začnou brusle hokejistů vyrývat obloučky do povětšinou teplem změklého ledu.

První přípravné utkání na Vysočině se odehraje v pátek 29. července. Horácká Slavia Třebíč přivítá extraligovou Kometu Brno. „Naši hráči se sejdou poprvé v neděli čtyřiadvacátého, kdy budou zkoušet výstroj a projedou se i po ledě. Od pondělí pětadvacátého se rozjede normální příprava," prozradil marketingový manažer Horácké Slavie Daniel Šlapák.

Jeho jihlavský kolega Zdeněk Drla Deníku potvrdil stejné datum startu přípravy Dukly na ledě.

Oba zástupci kraje v první lize mají naplánovány i mezinárodní konfrontace. Jihlava se představí v Trenčíně, doma pak přivítá ruský Nižnyj Novgorod. To bude v rámci turnaje k 60. výročí klubu. Kvůli tomuto turnaji (ještě jej hrají Olomouc a Karlovy Vary) se letos nekoná tradiční Regionální pohár.

To zaskočilo především Třebíč. „S účastí jsme počítali, museli jsme měnit plány," uvedl dříve šéf třebíčského klubu Karel Čapek. Horáci si ale i tak zajistili důstojnou náhradu. Rovněž vyjedou na Slovensko, kde se představí na ledě úřadujícího šampiona z Nitry. Doma pak přivítají hokejisty z Budapešti.

A ještě jeden primát drží třebíčští hokejisté. Společně se žďárskými Plameny. V létě spolu sehrají jediné „meziligové" utkání krajských celků.

Druholigové celky naopak na konfrontaci s regionálními sousedy cíleně sázejí. Trio z bývalé skupiny Západ se v přípravě kompletně protočí ve vzájemných zápasech doma i venku. Spíše na „svůj" východ se však soustřeďují Žihadla z Moravských Budějovic. Ta sehrají krajské derby pouze jediné, tou čestnou výjimkou budou znovu hráči ze Žďáru nad Sázavou.

Obvyklou porcí pro týmy je v létě devět přípravných zápasů (Třebíč, Moravské Budějovice, Žďár nad Sázavou, Pelhřimov), o jeden duel méně sehraje Havlíčkův Brod. Síly bude naopak šetřit Dukla, která má na plánu pouhých šest duelů.

O tom, kdo nejlépe naplánoval letní přípravu, se začne v první lize rozhodovat od středy 7. září, druhá liga startuje o týden později.