Ve stejném závodě žen díky bezchybné střelbě skončila druhá Gabriela Soukalová. Na dálku tak navázala na úspěšná vystoupení kolegů z A týmu na Světovém poháru v německém Oberhofu.

Střelba zklamala

Lídry týmu měli být Tomáš Holubec a Gabriela Soukalová, která před Vánoci vyhrála oba závody IBU Cupu v Obertilliachu. Oba svou roli také potvrdili. Jenže nejzkušenější český reprezentant, jinak vyhlášený střelec, utopil své naděje na podium právě na střelnici, Soukalovou v sobotu naopak zradila „hlava“ a „mimozávodní“ chyby. V neděli však nechala zapomenout na nezdar stříbrem.

„Myslím si, že kdokoliv z nás může reálně zaútočit na desítku,“ prohlásil Holubec dva dny před individuálním závodem o ambicích českých mužů.

Jenže realita byla úplně jiná. Český veterán si věřil hlavně ve vytrvalostním závodě na 20 km, jenže tři chyby na střelnici ho srazily až na konec druhé desítky. „Dvě minely v jedné položce? To je moc, s tím se nedá myslet na úspěch,“ uznal příčinu nepříliš povedeného závodu a dodal: „Po dvou chybách na první stojce navíc chytil psychickou i fyzickou krizi. Ta by se v případě nuly snášela lépe.“

V neděli se chtěl odrazit od bezchybné první položky, ale hned první výstřel vzal za své. „Potom jsem už sice střílel bezchybně, ale na pocitu to rozhodně nepřidalo,“ krčil rameny nad devátým místem, se kterým nakonec tak nespokojený nebyl.

Daším Čechům se nedařilo vůbec, Ondřej Exler a Vít Jánov skončili v poli poražených, Lukáš Kristejn kvůli nemoci neodstartoval vůbec.

Mezi ženami se nejvíce spoléhalo na Veroniku Zvařičovou a Gabrielu Soukalovou. Jenže prvně jmenovaná se po přechodu ze Světového poháru i v sobotu trápila, přesto 28. místo označila za svůj nejlepší závod stávající sezony. Virózou sužovaná závodniceho v neděli ještě o místo překonala.
Soukalová zase totálně pokazila sobotní závod, velká chyba před startem nakonec vyvrcholila diskvalifikací. V neděli si však spravila chuť druhým místem. „Snažila jsem se koncentrovat. To, co jsem udělala v sobotu špatně, jsem dělala přesně opačně,“ oddechla si v cíli.

Novoměstskému IBU Cupu vládli zástupci postsovětských republik. Mužské závody ovládli Rusové Alexej Volkov a Jevgenij Garaničev, mezi ženami se z prvenství v dlouhém závodě radovala Ukrajinka Natalija Burdygová. Východnímu bloku dokázali konkurovat jen Němci, to potvrdili v neděli vítězná Juliane Döllová a ve sprintu stříbrem a bronzem Toni Lang a Daniel Böhm.

--------------

IBU Cup v číslech

Muži – individuální závod (20 km): 1. Lesser (Německo) 50:45,5 (0 trestných minut), 2. Volkov (Rusko) -25,0 (0), 3. Böhm (Německo) -1:06,3 (1), …19. Holubec -4:38,4 (3), 42. Jánov (oba ČR) -7:14,7 (5). Sprint (10 km): 1. Garaničev (Rusko) 22:59,1 (0), 2. Lang -14,4 (1), 3. Böhm (oba Německo) -31,0 (1) a Vasiljev (Rusko) -31,0 (0), …9. Holubec -1:12,9 (1), 38. Jánov -2:16,4 (2), 48. Krčmář (všichni ČR) -2:34,9 (2).
Průběžné pořadí: 1. Ušakov (Rusko) 249, 2. Vasiljev 237, 3. Böhm 234, …43. Holubec 66, 44. Jánov 66. Ženy – individuální závod (15 km): 1. Burdygová (Ukrajina) 47:15,9 (2), 2. Hildebrandová -4,9 (0), 3. Döllová (obě Německo) -21,2 (3),…28. Zvařičová -4:32,2 (4), 53. Špácová -9:36,5 (6), Soukalová (všechny ČR) diskvalifikována. Sprint (7,5 km): 1. Döllová 23:04,2 (1), 2. Soukalová (ČR) -11,8 (0), 3. Glazyrinová (Rusko) -21,5 (2), …27. Zvařičová -2:12,4 (1), 33. Bílá -2:25,2 (0), 57. Špácová (všechny ČR) -3:53,1 (3). Průběžné pořadí: 1. Šedovová (Rusko) 308, 2. Soukalová 298, 3. Děnisovová (Rusko) 268, …43. Johanidesová (obě ČR) 54.

---------------

Příběh jako z pohádky: Slzavé údolí vyměnil úsměv

Nové Město na Moravě – Byla největší českou nadějí na úspěch. Gabriela Soukalová se před Vánoci blýskla dvěma vítězstvími v rakouském Obertilliachu a v průběžném pořadí IBU Cupu jí tak patří druhá příčka. Jenže sobotní individuální závod se pro ni proměnil v beznaděj, v údolí utopené v slzách.

Biatlon však píše krásné příběhy i pohádky. Juniorská mistryně světa z roku 2009 v Canmore v neděli nestačila jen na Němku Döllovou.

„Ne, prosím. Ani po mně nechtějte, abych k tomu něco říkala. V týmu mě rozhodně nepochválí,“ neskrývala v sobotu smutek talentovaná biatlonistka. Martýrium začalo už na startu, odstartovala o osmadvacet sekund později. „Zapomněla jsem si nalepit startovní číslo na stehno,“ vyhrkla a dodala: „Bylo to asi minutu před startem, jenže mezi tím číslo i s mým pytlem odnesli do prostoru cíle. Než jsem ho dostala, tak jsem start zmeškala. Mojí blbostí.“

Na trati se snažila ztrátu rychle dohonit, ale z přemíry snahy začala kupit chybu na chybu. Na první střelecké položce dala dvě trestné minuty, na následující mířila znovu na ležku, ale měla absolvovat střelbu vestoje. Musela se tedy vracet v protisměru, což pravidla nedovolují.

„Snažila jsem se dohnat chybu na startu a přepálila jsem první kolo. A potom už jsem se vezla. Popletla jsem to na střelnici a závod ještě více pokazila. Už ráno jsem se necítila dobře, ani fyzicky, ani psychicky. Bohužel to na mě sedlo se vším všudy.“

Takový seriál chyb závodník nezažije za sezonu, leckdy ani za celou kariéru. Soukalová však přiznala, že podobný kolaps se jí nestal poprvé. „Před Vánoci při vítězství v Obertilliachu jsem si zapomněla napáskovat zásobník. Ještě že trenér má rychlé nohy a pro náboje mi doběhl.“

Tenkrát měla štěstí, v něm se zrodil úspěch. Tentokrát si závod protrpěla až do konce. Doběhla se šesti trestnými minutami na průběžném 38. místě. Později však přišla očekávaná diskvalifikace. Ještě před tím však příchod do servismanských buněk, kde už ztratila kontrolu nad sebou. Z očí ji vytryskly potoky slz.

O den později bylo všechno jinak. „Vzala si prášek a o ničem ze soboty nevěděla,“ pohotově naprášila na svou kamarádku vedle stojící Veronika Zvařičová. „Opravdu jsem se snažila si odpočinout. Co bylo špatně, jsem dnes dělala opačně. Všechno špatné ze včerejška nakonec bylo k něčemu dobré. Nálada je teď úplně někde jinde,“ s úlevou řekla v cíli.