„Tratě ještě upravujeme rolbou a dokončujeme přípravu stadionu. Pro veřejnost budou uzavřeny," uvedl ředitel tratí MS v biatlonu Vlastimil Jakeš. Na 2500 metrů dlouhém okruhu je výška sněhu okolo 80 centimetrů a trať je široká osm metrů. Hned po Vánocích zamíří do Nového Města na Moravě k přípravě čeští biatlonisté.

„Mrazivé předvánoční počasí jsme i nadále využívali k výrobě technického sněhu. Nyní už ale pracuje pouze deset sněhových děl," uvedl Vlastimil Jakeš na konci minulého týdne.

Pořadatelé mrazivé počasí netrpělivě vyhlíželi, poprvé se dočkali o prvním prosincovém víkendu. V noci ze soboty na neděli nasněžili první stovky kubíků. V provozu bylo dvacet děl, teplotní podmínky však tenkrát ještě nebyly ideální.

„Odzkoušeli jsme si systém umělého zasněžování, který pracoval bez problémů. Děla byla připravena na plný výkon, zatím ale pracovala zhruba na jednu třetinu svého maxima," uvedl tehdy šéf technického zasněžování Karel Klapač.

Pořadatelé v Novém Městě byli od té doby v plné pohotovosti. „Nemůžeme si dovolit promeškat žádnou mrazivou noc. I když nám teoreticky vzhledem ke kapacitě děl může stačit necelý týden mrazů k vytvoření potřebné zásoby sněhu," poznamenal předseda organizačního výboru Jiří Hamza.

To se také nakonec stalo. Mrazivé počasí přišlo ve druhém prosincovém týdnu. Všechny příznivé dny využila za příznivých podmínek k plnému výkonu sněhová děla. Po obhlídce všech zásobníků s technickým sněhem mohl jeden hlavní šéf zasněžovacího týmu Karel Klapač konstatovat, že je na hromadách zhruba 50 000 kubíků sněhu. A ještě připadlo třicet centimetrů přírodního sněhu.

Loňská zima byla z lyžařského pohledu dlouho skoupá na mráz i sníh. Nakonec se však vše v dobré obrátilo.

„Měli jsme třicet tisíc kubíků sněhu, část nám ale po oteplení před lednovým Světovým pohárem odtála. Ale i z dvaceti tisíc kubíků sněhu se dá udělat poměrně solidní trať. Tentokrát si můžeme dovolit ji ještě rozšířit," vysvětlil Jakeš.

Nyní pořadatelé s mírnými obavami vzhlížejí k dalším předpovědím počasí. Současné počasí by nemělo šampionát ohrozit, ale pro klid na duši by uvítali ochlazení.