Od začátku letošního ledna platí nový zákon o policii, který mimo jiné vylučuje, že by muži zákona suplovali práci organizátorů při velkých sportovních akcích. Odpovědnost se tím přenáší na pořadatelskou službu a organizátoři cyklistického podniku v současnosti nevědí, koho na kritické křižovatky postaví.

Aspoň doprovod

„Po dvanácti letech spolupráce jsem s tímhle nepočítal. Vzhledem k tomu, že naše zákony moc možností k řízení silničního provozu ostatní populaci nedávají, po pravdě nevím, jak bezpečnost cyklistů budu řešit a zda závod vůbec odstartuji,“ podotkl ředitel závodu Vysočina 2009 Milan Plocek.

Žďárští policisté každopádně spolupráci úplně nevypouštějí a jsou podle předběžných informací ochotni asistovat alespoň jako doprovod. „Všechno je ještě v jednání. Nabídli jsme se, že zajistíme pro peloton jedno nebo dvě doprovodná vozidla,“ konstatoval Zdeněk Kubík, zástupce vedoucího Dopravního inspektorátu ve Žďáře nad Sázavou.

Pro řízení provozu na kritických místech si už však letos budou muset organizátoři najmout svoje proškolené lidi, podobně jako například stavební firma oblékne dělníky do reflexních vest, a ti pak usměrňují dopravu v místě rekonstrukce vozovky. „Každopádně i v případě závodu musí jít o řádně poučené osoby, které by na křižovatkách mohly řídit provoz,“ podotkl Kubík. Vyplývá to ze souvislostí se zvláštním užíváním komunikací při závodu.

Podle Plocka to ale potřebám podniku nevyhovuje. „Policista je při těchto akcích pánem a nikdo se ani neodváží s ním o něčem smlouvat,“ podotkl organizátor. Ve srovnání s manévry na nádražích a před stadiony v rámci fotbalových utkání považuje Plocek své požadavky za skromné. „Žádal jsem o pět až sedm policistů na každý závod a dvanáct policistů do akce při závěrečné etapě,“ uvedl Plocek.

Organizátoři prozatím počítají alespoň s využitím služeb městských strážníků z Nového Města a Žďáru. „Podobně spoléháme na policisty z Brněnska, kteří nám pomohou v autě a na motorkách. Křižovatky ale zatím vyřešené nemám, musím to zkoušet dál a žádat o pomoc další policisty. Zatím nevím, jak se situace vyvine,“ podotkl Plocek. Cyklistický závod Vysočina 2009 se má uskutečnit ve dnech 6. až 9. srpna v pěti etapách.