Ten nejcennější žlutý - pro vítěze závodu, si nakonec odvezl Tomáš Bucháček z české profesionální stáje PSK Whirlpool-Author, která letošní 15. ročník zcela opanovala.

Jaký vlastně jubilejní ročník byl, jsme se zeptali ředitele závodu Milana Plocka.

O prokletém závodu

Všech patnáct ročníků vyhrálo patnáct různých závodníků. Získat druhý triumf je tak pro všechny vítěze nadále nedostižným úkolem. Nejblíže byl k němu už poněkolikáté Stanislav Kozubek, který k loňskému prvenství přidal letošní druhé místo a celkově už má z Vysočiny tři stříbra.

„Já jsem doufal, že už tu smůlu někdo přetrhne,“ usmívá se Plocek nad roztodivnou shodou okolností, která vítězům jaksi nepřeje.

O obsazení a průběhu

Silnice Žďárska brázdilo 107 cyklistů z pěti evropských zemí v barvách devatenácti stájí. „Co se týče účasti, jsem nadmíru spokojen, protože tu byla divácky velmi atraktivní a známá jména,“ těší ředitele závodu účast mistra ČR Petra Benčíka, časovkářského šampiona Jiřího Hudečka a dalších top českých a zahraničních jezdců.

„Radost mi udělaly i závody. Kromě nedělní etapy, která byla taková protaktizovaná, protože ujelo pět jezdců, kteří v celkovém pořadí nikoho neohrožovali, a peloton je nechal jet.“

O patnáctém vítězi

Letošní měření sil se rozhodovalo už na Bystřicku, kde se po oba dny jelo na plný plyn. V první etapě všem poodjel kvartet cyklistů a ve druhé ztratil peloton na trojici Kozubek, Kášek, Bucháček téměř dvě minuty. Právě posledně jmenovaný Tomáš Bucháček se jako jediný dokázal pohybovat v obou čelních skupinách a vybudoval si tak rozhodující náskok. Ten potvrdil třetím místem v časovce.

„První dvě etapy byly dost náročné a poté už jsou většinou karty rozdané. Jediné, co ještě může zamíchat pořadím, je časovka a v té Tomáš Bucháček své postavení ještě potvrdil,“ zhodnotil Plocek.

S jeho hodnocením se ztotožnil i samotný vítěz: „Po druhé etapě se dá říct, že už tým jel na mě. Změnu mohla přinést jen časovka a tu se mi podařilo zajet.“

O přípravě 16. ročníku
Přilákat na Vysočinu kvalitně obsazený cyklistický peloton není zrovna jednoduché. A kdo jiný by o tom mohl vyprávět zasvěceněji, než ředitel celého podniku.
„Jako ve všech sportech jde hlavně o finanční pokrytí takovéto akce. Naším hlavním partnerem je město Žďár nad Sázavou a to nám dává každoročně méně a méně peněz. Takže je potřeba zvážit, zda město a Kraj Vysočina podobnou záležitost na svém území chtějí. Příští rok by totiž měl být na kraji zaveden nový systém přerozdělování peněz a my dosud nevíme, jak nám pomůže nebo zda bude ještě pokrácen, což by znamenalo náš konec.“
Místní fanoušci cyklistiky tak mohou jen doufat, že si pohodlně zajdou na „domácí“ Vysočinu 2012 i v příštím roce.