Přestože v šesté disciplíně Žďárské ligy mistrů čtyři ze šesti loňských medailistů v obou kategoriích svoje pozice bez boje přepustili jiným. Téměř deset kilometrů dlouhý „přespolák“ ze Žďáru nad Sázavou do Račína nejrychleji zvládli Miroslav Janošec a Martina Jonášová.

„Pro mě bylo výhodou, že se závod rozběhl pomaleji. Ze začátku se nikam nespěchalo,“ potěšilo dvaadvacetiletého vítěze.

Lyžař novoměstského klubu patřil mezi favority závodu, protože tentokrát až na pár výjimek nepřišli novoměstští Hubáčkovi atleti. Jeden z nich, teprve šestnáctiletý Lukáš Dostál, Janošce pořádně proháněl. „V půlce závodu jsme se utrhli, utekl jsem mu až pod závěrečným kopcem před Račínem,“ popisoval spokojený Janošec, který nakonec na Dostála naběhl 12 vteřin. Třetí místo obhájil Jan Chlubna.

Kromě euforie po doběhu na vítěze čekaly i dva poháry od tradičního patrona závodu - Jana Kasala. A také stoprocentní bodový zisk do průběžného pořadí devátého ročníku dvanáctiboje. Má zaděláno na celkové vítězství, protože letos dokázal vyhrát i obě lyžařské disciplíny. Zatím ho handicapuje jen neúčast v short tracku.

Martina Jonášová, jedna z hvězd dvanáctiboje, loni doběhla třetí. Letos si o minutu zlepšila čas a poskočila o dvě místa na bedně výš. A neskrývala překvapení. „Čekala jsem, že zase vyhraje nějaká nadějná atletka, ale nikdo z těch mladých koček nepřišel. Takže tohle vítězství je pro mě dost nečekané,“ přiznala.

Sama pojala závod i jako trénink na Pražský mezinárodní maraton, na který se připravuje. Na břehu račínského rybníka Jordánu ani nepočkala na slavnostní vyhlášení a po svých se vydala zpátky do Žďáru. „Ani mě nenapadlo počkat, vůbec jsem si to neuvědomila, při krosu na takové umístění nejsem zvyklá,“ culila se.

Až s velkým odstupem za vítězkou se v cíli objevily Daniela Procházková a Pavla Marečková a dalších sedmnáct statečných.

Mnozí závodníci měli ráno strach ze silného větru. Živel se ale nakonec ukázal jako výhoda. „Při výběhu od Klafaru k Mamlasovi foukal pěkně do zad, v některých momentech jsem úplně cítila, jak mě posunuje dopředu,“ libovala si Jonášová.

Po měsíční pauze se dvanáctibojaři utkají znovu při atletickém trojboji (disk, dálka, běh) v Novém Městě na Moravě.

----------------

Výsledky 6. disciplíny dvanáctiboje (krosový běh 9,5 km):

Muži: 1. Miroslav Janošec 34:24,41 min., 2. Lukáš Dostál 34:36,58, 3. Jan Chlubna 35:36,51, 4. Jan Klement 35:45,00, 5. Marek Papoušek 36:23,59.
Ženy: 1. Martina Jonášová 41:42,10, 2. Daniela Procházková 46:10,08, 3. Pavla Marečková 46:41,91, 4. Kateřina Polívková 48:11,43, 5. Lea Šimečková 49:56,39.