Hlavní program, který radnice připravuje na sobotu 6. června na náměstí Republiky, doplní páteční Muzejní noc a závody dračích lodí na Pilské nádrži v neděli 7. června.

Muzejní noc chystají na pátek 5. června pracovníci Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou. „Letos chceme pojmout program trochu netradičně. Pro zájemce připravíme i noční procházky centrem města s různými zastaveními. Zájemci se při nich dozvědí nejrůznější zajímavosti ze života ve Žďáře, věci, které se moc neví třeba kdo ve kterém domě žil, co se tam stalo," přiblížil s úsměvem Stanislav Mikule, muzejník regionálního muzea. Pokud bude počasí pro procházky po městě nepříznivé, bude připraven program v Moučkově domě.

Hlavní oslavy se budou odehrávat v sobotu na náměstí Republiky a v přilehlém okolí, náměstí bude pro tu příležitost uzavřeno pro dopravu. Představí se mnoho místních kulturních souborů, spolků a zájmových organizací. Pořadatelé připravují zábavu pro dospělé i pro děti. Právě dětem bude patřit dopolední blok dění na náměstí, v horní části náměstí se zároveň bude odvíjet dětský program Pohádkový Žďár.

V neděli 7. června potom v rekreačním areálu Pilák vypuknou závody dračích lodí, ty se představí na Pilské nádrži poprvé. „Závod má název Dračí lodě Pilák a bude to závod ze seriálu Dračí lodě Vysočina," sdělil Zdeněk Navrátil. Soutěž dračích lodí pořádá žďárská radnice a Windsurfing club Velké Dářko, který se postará o sportovní stránku závodu a zajistí lodě. Organizačně areál připraví Sportis, příspěvková organizace města. Zúčastněné strany nyní připravují pro konání akce smlouvu.

Do závodu se jako tradičně může přihlásit jakákoli posádka, premiéra dračích lodí na Piláku ovšem zahrne ještě jednu novinku zkušební ročník juniorských závodů. „Rádi bychom závody dračích lodí zaměřili i na juniorskou kategorii, oslovíme proto mládež, zda si nechce zazávodit. Budeme se ptát kolektivů ve středních školách. Doufáme, že se tam zájemci o dračí lodě najdou," řekl Vladimír Ehl, prezident Windsurfing clubu Velké Dářko.

Pilák podle Ehla závodům po sportovní stránce vyhovuje. „Lze se tam spolehnout víceméně na stejnou hloubku, účastníci tedy mají rovnocenné podmínky. Také zázemí je u Piláku dobře vybavené," doplnil Vladimír Ehl.

Červnový termín městské slavnosti radní vybrali v souvislosti s historií města. „První zmínka o Žďáře je z tohoto období roku, a v rozmezí týdne je také datum povýšení Žďáru na město," doplnil místostarosta Josef Klement.