Na IBU Cup, závody druhého sledu, v sobotu přišlo takřka pět tisíc diváků, v neděli zavítaly do ochozů areálu i na přilehlé trati zhruba tři tisícovky. „Tolik diváků, co je v Novém Městě, nepřijde na IBU Cup v celém roce dohromady," vystihl trefně situaci český reprezentant Matěj Krupčík.

Také další hlasy byly plné chvály. „Diváci fandí všem, nejen nám Čechům. Navíc nejsou jen stadionu, chodí i do lesa k tratím," upozornila Kristýna Černá, jež zná atmosféru i Světového poháru, a dodala: „Jenže pro nás je to dvousečné. Na jednu stranu nás ženou pořád dopředu, ale to na nás vyvíjí větší tlak. To jinde je klid, některé areály nemají ani u střelnice tribunu."

Horlivě přikyvovala Ludmila Horká, jeden z benjamínků českého týmu. „Na střelnici jsem to nezvládla. Nedokázala jsem vypnout a ten hlahol pořád slyšela. To se hned projevilo," posmutněla. To se však ve Vysočina Areně nestalo za nějakých osm let existence zdaleka jen jí.

„Do Nového Města rádi jezdíme. Atmosféra je tady na Světovém poháru vynikající, na IBU Cupu velmi důstojná. To dělá z tohoto seriálu lepší závod," uznale pokyvoval hlavou Němec Florian Graf.

A ještě dále šla sympatická Švédka Ingela Anderssonová, v neděli osmá. „Diváci tady prostě mají biatlon hrozně rádi. To je zkrátka vidět. Jejich podpora v cílové rovince mě hodně těšila," uculovala se po závodě.

Zase ta diplomacie

To všechno těšilo šéfa organizačního výboru Jiřího Hamzu. „Krásně se to poslouchá. Já myslím, že IBU (Mezinárodní biatlonová unie pozn. autora) už tohle musí naprosto vážně vnímat. A ví o tom, jenže biatlonová diplomacie nemá logiku a je úplně někde jinde," kroutil hlavou.

„Pro generaci našich současných závodníků, jako jsou Ondra Moravec, Michal Šlesingr, Gábina Soukalová či Veronika Vítková, bychom tady v dohledné době rádi uspořádali ještě jednou mistrovství světa. Víme však, že v letech 2021 nebo 2022 moc velká šance není."