Psalo se datum 6. září 2008.

Nervy pracovaly, ale jak se nakonec ukázalo, byla to drtivá výhra aneb Nové Město na Moravě 36 hlasů, Oslo 10 hlasů, Kontiolahti 4 hlasy.

Tím bylo i jasné, že už před tím se na Vysočině musí uskutečnit Světový pohár. Ano, ten se v Novém Městě uskuteční 10. až 15. ledna.

„Jsme strašně šťastní, je to obrovský úspěch. Musím poděkovat všem lidem, kteří se podíleli na naší úspěšné kandidatuře. Hlavně Vaškovi Fiřtíkovi, Vlastíkovi Jakešovi a Pavlu Levorovi. Do Prahy nás přijeli podpořit i Vláďa Jelínek a Luboš Buchta,“ radoval se v ten památný den prezident organizačního výboru Jiří Hamza a chrlil ze sebe dál: „Byly to dva měsíce velmi intenzivní práce a tohle je za ni ta největší odměna.“

Český biatlonový svaz měl tehdy připravenou kandidaturu i pro rok 2012. Jenže to byl soupeř nadmíru silný, prakticky ten nejsilnější.

Německý Ruhpolding. Proto těsně před volbou svou kandidaturu stáhl. Ba co víc. Češi si s Němci vyměnili vzájemnou podporu. Podpořili je v boji proti Lahti a sami se potom mohli spolehnout na hlasy německých sympatizantů.

„Vybalancovali jsme to tak, abychom oba vyhráli. Jednání s německou stranou se vedla od června. Nechtěli jsme to někde moc prezentovat. O spolupráci s Ruhpoldingem stálo i Oslo, ale naštěstí Němci vyhodnotili to, že jsme pro ně lepším partnerem,“ vzpomínal Hamza.

Pro Nové Město to už byl druhý pokus o pořadatelství MS. V roce 2006 prohrálo o pouhé čtyři hlasy s ruským Chanty-Mansijskem duel o šampionát.

Tímto slavnostním ohlédnutím začíná prosincový, kromě neděle každodenní, seriál Deníku věnovaný ku příležitosti návratu velkého biatlonu na české území (závody Světového poháru se naposledy uskutečnily v roce 1981 v Jáchymově). Zítra se dozvíte o položení základního kamene biatlonového areálu v roce 2005. Další díly budou věnovány jeho výstavbě, následovat bude ohlédnutí za předchozími velkými akcemi.