Běžci se po startu valili z parkoviště pod žďárským městským úřadem podél Sázavy, úvozem k Mamlasovi a přes Dolinky po lesních pěšinách i asfaltových cestách až na břeh račínského rybníka Jordánu.

Jméno vítěze? Žádné překvapení! Novoměstský atlet Petr Hubáček mladší vyhrál dubnovou disciplínu už popáté. „Kluci z oddílu začali zostra. Ale běželo se mi dobře, zkusil jsem nastoupit hned v prvním stoupání a diktoval jsem tempo. Podle potřeby jsem zrychloval a zpomaloval,“ liboval si vítěz.

Ve finiši pak o druhé místo bojovali další novoměstští běžci Václav Ožana s Janem Chlubnou. Uspěl veterán Ožana. „Byl jsem překvapený, jak dobře běželi,“ vysekl jim poklonu Hubáček.

Ženská kategorie byla galapředstavením dvou mladičkých sportovkyň. Loňská vítězka a žákovská vicemistryně republiky v přespolním běhu Helena Tlustá se tentokrát musela sklonit před žďárskou lyžařkou Marií Milíčkovou.

Šestnáctiletá vítězka zlepšila svůj loňský výkon o více než tři minuty. Její trenér Dobroslav Vašík proto netajil spokojenost: „Maruška je skvělá na vytrvalostní tratě. Její výkon mě potěšil, přitom trénink na novou sezonu jsme začali teprve před dvěma týdny,“ pochválil bývalou orientační běžkyni.

Na slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen už ale nedošlo. Závod totiž skončil tragicky pro jednoho ze 115 běžců kteří se postavili na start. Devětačtyřicetiletý Zdeněk Ludvík, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu krajského úřadu, zhruba dva kilometry před cílem zkolaboval. Nepomohli mu už ani dobíhající závodníci, ani přivolaní zdravotníci.

Když se zpráva o jeho úmrtí dostala mezi závodníky a diváky v cíli, uctili jeho památku spontánně minutou ticha. „Z tohoto závodu nemůžeme mít radost,“ uvedl organizátor soutěže Jiří Šustr. „Disciplínu bychom chtěli do budoucna spojit právě se jménem Zdeňka Ludvíka,“ navrhl.


krosový běh

Výsledky 5. disciplíny ŽLM (krosový běh 9,5 km):
Muži: 1. Petr Hubáček 33:13,7 min, 2. Václav Ožana 34:07,0, 3. Jan Chlubna 34:07,8.
Ženy: 1. Marie Milíčková 40:28,7, 2. Helena Tlustá 40:54,2, 3. Martina Jonášová 42:36,5.

Související článek najdete v rubrice vpravo