S železnou pravidelností se stává nejlépe hodnoceným podnikem Světového poháru, obrovské ohlasy přineslo i pořadatelství mistrovství světa v roce 2016. Pro české reprezentanty to pak znamená zpravidla vrchol sezony.

Prestižní seriál poprvé zavítal do Nového Města na Moravě v roce 2011. A premiéra se navýsost povedla i po sportovní stránce. Životní formu měl tehdy Jaroslav Kulhavý. „Tenhle závod bolel. Chtěl jsem to hned od začátku rychle rozjet, potom jsem se z toho dvě kola vzpamatovával. Naštěstí mi skvělí diváci v kopcích pomohli, nedali mi vydechnout,“ uvedl po závodě český elitní jezdec Jaroslav Kulhavý, který v roce 2011 skončil bez porážky ve Světovém poháru i na mistrovství světa.

Chloe Woodruff - Vítězka závodu Světového Poháru v cross country horských kol v short tracku žen.
Na úvod zazářili Woodruffová a van der Poel. Cink dojel jedenáctý

Jeho souboje se švýcarským králem Ninem Schurterem vešly do dějin. O rok později měl navrch Kulhavého rival, ale všechno smazalo olympijské zlato českého bikera.

Druhý ročník přinesl zásadní změnu. Novoměstští organizátoři přesunuli závody ze srpna na květen a právě v pořadí pátý měsíc v roce tak v kalendáři SP od té doby patří středisku na Vysočině. Pro českou cyklistiku to byl nejúspěšnější rok. Ve třetím podniku Světového poháru využili čeští reprezentanti znalost domácích tratí i bouřlivé podpory početné divácké návštěvy a celkem dosáhli na čtyři umístění na stupních vítězů.

Čísla MS horských kol 2016
• Na organizaci se podílelo zhruba 600 lidí, z nichž bylo 215 dobrovolníků. Bezpečnost zajišťovalo 100 členů security, 50 policistů a 20 členů lékařského týmu.
• Akreditovalo se 140 novinářů z celého světa. Asi nejexotičtějšími žurnalisty byli Kolumbijci.
• Rozpočet světového šampionátu činil 36 milionů Kč.
• MS v Novém Městě na Moravě navštívilo přibližně 57 600 diváků (3 500 z nich vidělo sprinty, štafetu navštívilo 7 000 a závody juniorů 9 000 fanoušků, sobotní program shlédlo 14 800 a nedělní vyvrcholení 23 300 diváků).
• O devět sad medailí bojovalo 550 závodníků z 52 zemí. Česká výprava čítala 34 bikerů.
• Napříč všemi kategoriemi bylo zkontrolováno 333 kol. Nebyl zaznamenán žádný technologický podvod.

Největší naděje se vkládaly do úřadujícího mistra světa a obhájce loňského vítězství Jaroslava Kulhavého. Ten se sice na začátku roku nepotkal s oslnivou formou, ale věřil, že právě v Novém Městě na Moravě zlomí zatím neúspěšnou olympijskou sezonu. To se mu podařilo, i když neobhájil. Porazil ho totiž jen Švýcar Nino Schurter.

Ten pak vyhrál i další dva ročníky, ve kterých čeští reprezentanti zažili dietnější časy. Přesto rok 2013 byl významný. „Na vině“ byl závod sprint eliminátor, který usiloval o zařazení do programu na LOH 2016 v Riu de Janeiro. Vyjma Kanady se jel v roce 2013 ve všech dějištích Světového poháru. Výsledky však byly už tehdy hodně nejisté, přestože nějakou atraktivitu splňoval. „Tlak cyklistické unie není takový, jak si tato atraktivní disciplína zaslouží. Dokud nepřistoupí k tomu, že se body za sprint budou udělovat do stejného žebříčku jako v cross country, závodníci k němu budou přistupovat stejně,“ pronesl tehdy generální manažer SP na Vysočině Ján Svorada.

Rok 2015 přinesl velký návrat Kulhavého, který si to o vítězství rozdal, jak jinak, se Schurterem . Toho dokázal v závěru udolat. O rok později mohl na MS srovnat se Švýcarem skóre na 3:3. Češi se radovali ze stříbra ve štafetě, kde zazářila Kateřina Nash, a v cross-country mužů byl druhý Kulhavý. Ano, za Schurtrem. Ten ovládl i další dva ročníky, takže Nové Město zná jen dva vítěze. Letos však v prvním závodě rivalové neuspěli. Jak to tedy dopadne v neděli?

Solitér roste na skalnatém ostrohu levého břehu Vírské přehrady.
O titul Strom roku bojuje i borovice od Vírské přehrady

To mezi ženami je to „barevnější“, asi největší pozornost však poutá Švýcarka Jolanda Neffová.