Běžci se v přípravě trápili s nedostatkem sněhu po celé Evropě, a tak se starší Novoměšťané pod vedením Marka Kovačiče připravovali dokonce třikrát v běžeckém tunelu v německém Oberhofu. Na začátku prosince se všichni vydali na soustředění do italské Santa Cateriny. Zde se mimo jiné setkali s kolegyní Martinou Chrástkovou, která se připravovala s reprezentačními trenéry na Dachsteinu. Zdejší středisko bylo jedno z mála evropských míst, kde bylo alespoň dostatečně chladno na to, aby bylo možné stříkat umělý sníh. Byly zde vytvořeny výborné podmínky na lyžování téměř čtyřkilometrový okruh, který bylo možné různě zkracovat a najít vždy potřebný profil pro daný trénink.

Ačkoliv tomu již málokdo věřil, staly se Krkonoše evropskou raritou, protože 10. a 11. prosince se v Horních Mísečkách uskutečnil mezinárodní závod seriálu Slavic Cup a současně také Český pohár. V sobotu závodníci absolvovali 5 a 10 km klasicky. Z novoměstských se nejlépe vedlo Jiřímu Ročárkovi, jenž si dojel pro výborné 3. místo, přičemž na vítězného Horčičku ztratil necelých osmnáct sekund. Velmi dobře si vedli Šrail s Augustiňákem, kteří dojeli jako šestý respektive osmý v pořadí. Do patnáctky nejlepších se z novoměstského SK vešli i jedenáctý Krška a patnáctý Janošec.

Novoměstští závodníci si na neděli zřejmě vyhlásili bratrovražedný souboj, neboť se do výsledkové listiny poskládali od pátého do sedmého místa, s minimálními rozdíly. Jan Krška si pak dojel pro solidní 10. místo. Z juniorů si nejlépe vedl Hynek Kura, jenž skončil oba dny shodně na 21. místě. Mezi ženami tradičně obstála Martina Chrástková, ale její šesté a v neděli na 6,6 km volně osmé místo bylo zklamáním jak pro trenéry novoměstské, tak i reprezentační. Zřejmě se na ní negativně podepsala dlouhotrvající příprava ve vysoké nadmořské výšce. „Byla jsem strašně unavená, takhle jsem snad ještě v životě nebyla. Celé dny se mi chtělo spát, ale když jsem si lehla do postele, usnout jsem nemohla. Od toho se odvíjel i můj fyzický stav,“ dodala zklamaná Chrástková.

Její mladší kolegyně Šárka Klaclová dojela na patnáctém a jedenáctém místě mezi juniorkami.

Ostrejšová se do Insbrucku nepodívá

Reprezentantka družstva Olympijských nadějí Karolína Ostrejšová již od pátku bojovala o účast na 1. Dětské světové olympiádě v Innsbrucku. Kvóty Mezinárodního olympijského výboru jsou přísné, a tak se mohla nominovat pouze jedna dívka a jeden chlapec. V pátek olympijské naděje absolvovaly sprinterský závod na dvakrát 1,2 km s desetiminutovou pauzou mezi úseky, přičemž se jim počítal lepší z časů. Karolína v pátek skončila na pátém místě. Při sobotní klasice dojela jako dvanáctá, ale druhá mezi svými soupeřkami pro nominaci. Bohužel se jí nedělní bruslařský závod nepovedl a do cíle přijela až v sedmnáctém nejrychlejším juniorském čase. Tím své šance na rakouský Innsbruck pohřbila.

Český pohár skokanů na lyžích se sice ještě nerozběhl, ale Vojtěch Štursa se pravidelně účastní Světových pohárů. V Harrachově neprošel přes kvalifikaci, ale v Lillehameru se proskákal do hlavního závodu, kde skončil na 49. místě. Štursa dále skákal i v Kuusamu a Klingenthalu.