V disku žen se poměřily Věra Cechlová a novoměstský talent Jitka Kubelová. Dlouho to vypadalo, že bronzová medailistka z MS v Helsinkách a olympiády v Aténách zaokrouhlí svůj počet mistrovských titulů na deset. Jitka Kubelová však v šesté sérii ze sebe vyždímala naprosto vše a o necelý metr ji výkonem 57,54 m porazila. „Byly to pořádné nervy, takhle čekat až do konce s nejlepším pokusem. Po technické stránce to ale byla hrůza, snad to trenér neviděl. Nicméně do ME do 22 let to snad zlepším," vyjádřila se talentovaná diskařka pro webové stránky atletika.cz.

Pro očekávané zlato si doběhl na pětikilometrové trati Lukáš Kourek. Novoměstský vytrvalec, který si postěžoval na velké teplo, vyhrál jasně o třináct vteřin. V dramatickém finále na 1 500 m mužů Petr Vitner šlapal na paty univerzálovi Kocourkovi, nakonec vybojoval stříbro.

Poslední medaili pro Nové Město vybojovala mužská štafeta na 4 x 400 m, která získala bronz. „Jsme spokojení. Jitka Kubelová porazila Cechlovou, to se cení. Kourek prokázal své kvality, je jen škoda, že Vitner nedosáhl na zlato. Asi sto padesát metrů před cílem za to vzal, byl dlouho půl kroku vpředu, ale nedotáhl to. Kocourek prokázal svou třídu. Myslím, že kdyby byl Petr trpělivější a nastoupil tak padesát metrů před cílem, mohl vyhrát," soudí novoměstský trenér Petr Hubáček starší, který komentoval i bronz štafety.

„To byla klika, protože byla slabší úroveň. Řada velkých oddílů štafetu nepostavila, takže bronz má svou cenu. Na to se za chvíli už nikdo ptát nebude."

Vytrvalecké vlohy potom zlatem potvrdila i žďárská běžkyně Kristiina Mäki, která závodí za pardubickou Hvězdu. Zlato však bude mít pro ni možná hořkou příchuť, protože si v cílové rovince poranila klenbu chodidla a místo oslav dalšího triumfu na této trati odcházela z červeného tartanu v bolestech.

Zatímco Mäki řeší zdravotní komplikace, ostatní medailisté budou o víkendu startovat na I. lize mistrovství Evropy družstev. V irském Dublinu se v národních barvách představí jak Kubelová, tak Kourek. Vitner odjede v pozici náhradníka na tratě 800, 1 500 a 3 000 metrů.