Na 3 775 metrů dlouhé trati v okolí Střelských Hoštic využil posledního stoupání a se sedmivteřinovým náskokem proťal cílovou pásku jako první. „Docela se mi ty krosy daří, konkurence ale nebyla taková," usmál se třiadvacetiletý atlet.

V loňském roce se Vitner přetahoval o nejvyšší stupínek s oddílovým kolegou Lukášem Kourkem. Ten se ale pro letošek přihlásil do prestižnějšího desetikilometrového závodu, kde skončil po velkém boji šestý. „Lukáš se připravuje na delší tratě, takže tahle změna pro něj byla logickou volbou. Bohužel týden před startem se nachladil a v den závodu měl teploty," uvedl na adresu svého kamaráda Vitner.

V nejpočetnějším závodě mílařů proto byl velkým favoritem. Vitner se tři čtvrtiny trati pohyboval mezi nejlepšími, aby na vrcholu posledního stoupání zaútočil. „Ze začátku jsem hlavně nechtěl přepálit tempo. K nástupu jsme vybrali poslední kopec šest set metrů před cílem, ve výběhu se mi podařilo unavené soupeře utrhnout a pak už jsem si to pohlídal," popsal vítěznou strategii. „S převahou sedmi vteřin nad druhým Davidem Kučerou potvrdil svoji velmi dobrou formu a také fakt, že mílařský šampionát mu velice sedí," uvedl na vítězovu adresu trenér Petr Hubáček starší.

Jeho slova dokládají běžcovy stoupající výsledky. V roce 2010 skončil čtvrtý, o rok později druhý a loni poprvé vyhrál. „Letošní obhajoba se mi vydařila. Jenom škoda, že to v našem závodě úplně nevyšlo Matěji Trávníčkovi, který na poslední chvíli lehce onemocněl. Mohli jsme mít jako Nové Město medaile dvě," poukázal Petr Vitner na svého sedmého kolegu.

O přechodu na delší a sledovanější trať, kterou absolvují top běžci jako Milan Kocourek nebo právě Lukáš Kourek, šampion neuvažuje. „Desítka je na mě dlouhá."

Od tohoto týdne bude Vitner společně s celým novoměstským oddílem vyhlížet dráhovou sezonu. „Čeká mě příprava a soustředění na dráze. Vyvrcholením bude červnové mistrovství republiky. Rád bych běžel na patnáctistovku, kde doufám v medaili. Pokud se vše sejde jak má, můžu pomýšlet i na zlato," nastínil medailové ambice.

Výsledky mílaři (3775 m): 1. Petr Vitner (Nové Město na Moravě) 11:15 min., 2. David Kučera 11:22, 3. Vít Pavlišta (oba Liberec) 11:25.