„Záleží, jak pořadatelský tým zvládne Světový pohár a mistrovství světa. Od toho se budou odvíjet další velké akce,“ tvrdí.

Pane Bessebergu, na začátek se vás zeptám. Jste poprvé v Novém Městě na Moravě?
To ne, už jsem tady byl v létě roku 2006, tedy v době, kdy začínala realizace a stavba biatlonového areálu.

Jaké tedy pozorujete změny mezi rokem 2006 a 2011?
Samozřejmě, pět let je dlouhá doba a těch změn je spousta. Myslím, že se za tu dobu udělalo spoustu práce a areál vypadá velmi dobře. Je tady krásná střelnice, nové budovy a podobně. Jsem přesvědčený, že mistrovství světa juniorů po stránce organizační i sportovní dopadne dobře.

Zatím jste mluvil diplomaticky, ale už za rok se tady uskuteční Světový pohár v biatlonu a napřesrok mistrovství světa dospělých. Co je potřeba ještě vylepšit?
Už jsem se zmínil, že je tady hezká střelnice. Sice si někteří závodníci stěžují, že je větrná, ale to bývá. Je opravdu excelentní. Vynikající jsou tratě, to ale s ohledem na dlouhou tradici běžeckého lyžování v Novém Městě je pro mě prakticky samozřejmost. Jinak je ale potřeba si přiznat, že zlepšit se musí prakticky všechno ostatní. Musí se tady postavit nové budovy, vylepšit zázemí obecně, to znamená servisní prostory, parkoviště, zajistit více a lepší prostory pro televizní štáby.

Jedna ze studií pamatovala na to, že by zde i s mobilními stavbami mohla být divácká kapacita až padesát tisíc diváků. Co tomu říkáte?
Víte, biatlon je sport, který je velmi progresivní. Televizní sledovanost Světového poháru bývá přes jeden milion diváků. Hovořím teď z čerstvé zkušenosti, teď byly závody Světového poháru v tradičních střediscích, v Oberhofu, Ruhpoldingu nebo v Antholzi a hlediště byla naprosto přeplněná. Musíte se tady v Novém Městě připravit na denní minimálně patnáctitisícové návštěvy, na nápor zahraničních turistů, a to teď mám na mysli Světový pohár. O mistrovství světa bude ten Babylón ještě větší. Současná kapacita stačí, dejme tomu, právě na akce typu mistrovství světa juniorů. Teda pokud se bavíme o stadionu. Tady je poněkud jiné rozvrstvení oproti klasickému běhu, kde fanoušci stojí podél celé trati, protože v biatlonu se hlavní dění odehrává na střelnici, trestném okruhu, a ty jsou na stadionu. S tím také souvisí fakt, že se musí zkvalitnit i prostory a servis pro novináře. Ale abych odpověděl, důležité je tribuny sladit s ostatními budovami, a čím více diváků bude moci přijít, tím lépe.

Věříte, že to pořadatelé všechno kvalitně a včas zvládnou?
Zvládli uspořádat v těžkých podmínkách IBU Cup a mistrovství Evropy. Rád vidím, že tady roste zájem o biatlon, pořadatelé nynější juniorský šampionát zvládnou. Bude to pro ně přísun nových a velkých zkušeností, které musí zužitkovat za rok na Světovém poháru. A ty ze Světového poháru musí zase využít při přípravě a realizaci mistrovství světa.

Můžete nastínit pozici Nového Města na Moravě po roce 2013?
Je jasné, že v roce 2014 není v kalendáři pro Nové Město místo, už je zaplněný. Budeme ale diskutovat kalendář pro roky 2014 až 2018. Řeknu to narovinu, bude záležet na úspěchu z let 2012 a 2013. Takže se mě zeptejte tak za jeden a půl roku. Jak jsem již řekl, zájem o biatlon roste a tím pochopitelně roste i počet organizátorů, kteří chtějí mít závody Světového poháru.

Podle vašeho mínění, jaká je momentální pozice českého biatlonu?
Určitě snese světové měřítko, patří ke skupině silných zemí. Český tým má v posledních deseti letech medaile z mistrovství světa, umístění na pódiu ve Světovém poháru. Přijde mi, že letos je hlavně mužský tým velmi dobře připravený, je na trati rychlejší, ještě by měl stabilizovat střeleckou výkonnost.

A když to vezmeme obecně?
Ve velkém biatlonu působím dvacet let, takže znám český biatlon dobře, vím, kdo za ním stojí. Zvláště s panem Fiřtíkem se znám dobře, máme spolu dobrou spolupráci. Českým největším problémem je fakt, že jsou v něm minimální finance ve srovnaní s tradičními velmocemi, a to se odráží i v mládežnické základně.

Co vám udělalo v poslední době v biatlonu největší radost?
Já jsem rád, že tolik národů bojuje poslední dobou o pódium a medaile. Třeba na olympiádě získalo deset různých zemí nějakou medaili a v posledních třech letech se na juniorském šampionátu radovalo ze zlata dokonce jedenáct zemí. Obyčejně to bývalo tak šest, maximálně sedm. Další pozitivní věc je nástup mládí, už to není jako dřív, kdy Ole Einar Bjoerndalen vyhrával, co se dalo. Jenom v téhle sezóně čtyři různí Norové dokázali vyhrát závod Světového poháru a Svendsen a Bö jsou právě nastupující garnitura. Tohle všechno zvyšuje biatlonu televizní rating, čímž stále více získává na popularitě.

Vraťme se zpět k juniorskému šampionátu. Splňuje zatím vaše očekávání?
Počasí je v pořádku a já pevně doufám, že dobré podmínky vydrží pro všechny stejné. Nejen pro sportovce prvního sledu, ale i pro ty ostatní. V biatlonu je totiž dost časté, že se během závodu mění. Hlavně v tom vytrvalostním. Vašek Fiřtík mi ale slíbil, že počasí je objednané. (smích) Cítím dobrou atmosféru, bude to vydařený svátek.

Ještě jsme se bavili s kolegy novináři. Na programu juniorského šampionátu proti tomu dospělých chybí závody s hromadným startem. Je možné, že se v dohledné době taky objeví?

Prakticky to není problém, ale už tak toho je na mladé sportovce moc. Můžeme vyvolat o tom diskuzi, ale musíme být opatrní. Ostatně, tím, že jsme do klasického šampionátu přidali smíšené štafety, tak jsme už také dostatečně naplnili program.