První úspěch nebo spíše jubileum přišlo hned na začátku roku 2010, kdy zdejší oddíl oslavil pětadvacet let od svého založení. Za tu dobu se jeho odchovanci zúčastnili nespočtu vrcholných akcí a to jak na domácí scéně, tak i v nabité světové konkurenci. „K oslavám výročí velkou měrou přispěly i výborné výsledky, kterých sportovci dosahovali po čas celého roku,“ těší místního činovníka Petra Hubáčka.

Co pro oddíl ve zkratce znamenal rok 2010?
Kromě malého jubilea, které náš oddíl slavil v průběhu celého roku, nám radost dělali zejména naši špičkoví svěřenci, kteří permanentně dosahovali výborných výsledků ve svých disciplínách a dali tak o Novém Městě vědět jak na scéně tuzemské, tak i na té zahraniční.

Jakých výsledků si vážíte nejvíce?
Je těžké z celé škály výborných umístění vybrat ty, kterých si vážíme nejvíce. Pokusím se však vybrat alespoň ty nejdůležitější. Výborné výsledky měla ve vrzích Jitka Kubelová. Nejdříve se kvalifikovala na MS juniorek v Kanadě, kde postoupila až do finále a obsadila výborné desáté místo. Následně získala dva tituly mistra České republiky v hodu diskem v kategorii juniorů a do 22 let, vždy v rekordech mistrovství. Zároveň se stala nejlepší atletkou kraje Vysočina za rok 2010.

Nejednou o sobě dal vědět i mílař a vytrvalec Lukáš Kourek, v nabité konkurenci Mistrovství Evropy v přespolním běhu v Portugalsku skončil kolem šedesátého místa. O jeho dominanci na půdě české juniorské atletiky poté nemůže být pochyb. Mezi jeho největší úspěchy patřilo druhé místo v hale na trati 3000 metrů, první místo v přespolním běhu na 1500 metrů a na 5000 metrů na dráze (všechno v kategorii do 22 let), bronzová medaile z MČR mužů na 5000 metrů a v neposlední řadě také stříbro ze silničního mistrovství.

Dorostenecká vytrvalkyně Helena Tlustá získala celkem čtyři tituly mistra České republiky. Dvakrát zvítězila v hale na tratích 1500 a 3000 metrů, dvakrát na dráze na 1500 metrů překážek a 3000 metrů. Stříbrnou medaili má Helena z republikového mistrovství v přespolním běhu.

Skvělé výsledky předváděli i další atleti. Za zmínku stojí určitě mílař Petr Vitner, který zvládl na výbornou přechod do mužské kategorie a kromě jiného získal bronzovou medaili na trati 1500 metrů. Středotraťařka Radka Janoušová skončila v kategorii juniorek třetí v běhu na 800 metrů na dráze. A takto bych mohl pokračovat ještě dlouho. Těch výborných výsledků je strašně moc.

Kolik medailí jste tedy celkem za rok 2010 získali?
Pokud správně počítám, získali jsme v uplynulé sezoně celkem devatenáct cenných kovů, čímž jsme opět jasně potvrdili pozici nejúspěšnějšího klubu v kraji Vysočina.

Dal o sobě oddíl vědět i jinak než formou výborných výsledků svých svěřenců?
Na vysoké úrovni u nás byla jako již tradičně také pořadatelská činnost. Pod naší záštitou se uskutečnilo několik přespolních běhů, na naší dráze se odehrála dvě kola krajských soutěží družstev, tradiční trojboj Žďárské ligy mistrů nebo v neposlední řadě také akce s názvem Moták roku.

A jak všechny zmíněné akce dopadly?
Většina akcí byla výborně připravena a závodilo se tak výhradně ke spokojenosti všech zúčastněných atletů, v čemž bychom velice rádi pokračovali i nadále.

Jak to vypadá s návazností mladších ročníků. Nemáte problémy s náborem dalších sportovců?
V této oblasti máme stále jisté rezervy, které bychom chtěli v budoucnosti odstranit. Nově příchozím atletům musíme nabízet ty nejlepší podmínky. Už nyní se jim věnují dobrovolní trenéři, kteří mají nejvyšší možné trenérské vzdělání. Stále jsou však pouze dobrovolní a jejich práce by si zasloužila adekvátní ohodnocení.

S jakými plány a ambicemi jdete do nové sezony?
V roce 2011 nás opět čeká tradiční scénář. Halové závody, přespolní běhy a dráha. Co se týče pořadatelské činnosti, mělo by vše být při starém. Výkonnostně bychom rádi navázali na uplynulý rok. Sladkou třešničkou by bylo splnění alespoň některých limitů na vrcholné akce typu mistrovství světa či Evropy.