„Do tří let chceme hrát špičku I. ligy,“ říká kouč, jehož loď přitom nedávno spadla o patro níž.

Hlavním a vlastně jediným možným cílem letošní sezony je pro jeho svěřence vítězství ve II. lize, které by znamenalo jistý návrat tam, kam by novoveselská házená ráda patřila.

Dříve než se rozběhnou mistrovské zápasy, které prověří nově rozšířený kádr, otestují mladý celek v jeho domácím prostředí ostřílená mužstva plná zvučných jmen. Na 2. ročník Memoriálu Josefa Smékala se tamním pořadatelům povedlo přilákat házenkářskou smetánku. „Bude tu Dukla Praha, Jičín, Hlohovec a ŠKP Bratislava,“ vypočítává Hladík a dodává: „Pokud bych měl nerozhodné fanoušky nějak nalákat na špičkovou házenou, tak řeknu jen to, že na turnaji se představí kolem dvaceti reprezentantů z Česka a Slovenska.“

Po sezoně, v níž Nové Veselí sestoupilo z I. ligy, jste nahradil zkušeného trenéra Ladislava Maternu. S novým kormidelníkem často dochází k řadě změn. Jaká je teď situace ve vašem týmu?
Přípravu jsme začali bez zásadnějších změn. Kádr jsme doplnili o pět dorostenců, kteří přecházejí do mužů a o dva starší dorostence, jenž budou hrát za oba týmy.

S kolikačlenným kádrem tedy pracujete?
S jedenadvaceti hráči.

To znamená, že se všichni rozhodli pokračovat?
Ano. Dokonce i brankař Radek Fiala, jenž by rád pomohl mladým gólmanům. Navíc velkým posílením týmu by měl být návrat Pavla a Vojtěcha Hrona. Pavel se rozhodl obnovit kariéru a Vojta se vrátil z hostování ve Velkém Meziříčí. Tým se tak rozšířil o spojku a pivota.

Už v červnu jste avizoval, že se chcete okamžitě vrátit do I. ligy. Platí to i teď?
Určitě. Tým má kvalitu aby postoupil. A nebudu tajit, že do tří let bychom rádi hráli špičku první ligy.

To jsou hodně smělé plány, když si vezmete v potaz, že loni jste chtěli hrát střed tabulky a skončilo to sestupem. Co vás k tomu vede?
Mladí dorostenci zvedli v kádru konkurenci a to mu jen prospěje. Na soupisce může být jen čtrnáct hráčů a my jich teď máme dvacet jedna. Kádr je proto dostatečně široký.

To může být ale i problém, protože mladí potřebují k výkonnostnímu růstu pravidelně hrát.
Všichni nyní mají možnost ukázat, zda mají potřebnou kvalitu a chuť porvat se o místo v sestavě. Kdo nesplní naše očekávání, půjde na hostování.

Kolika hráčů se to může týkat?
Přesné číslo vám teď neřeknu, ale určitě se to dotkne alespoň dvou hráčů.

V loňské sezoně se změnil postupový a sestupový klíč. Už víte, jak tomu bude letos?
Bude to opět stejné, takže přímo postoupí vítěz z každé druholigové skupiny a z I. ligy spadnou poslední čtyři celky.

Extraligové družstvo mladšího dorostu povede od nové sezony František Bělík a starší dorost Filip Večeřa. Jak s nimi hodláte spolupracovat?
S oběma chci spolupracovat mnohem víc, než tomu bylo v předcházejících letech. Už teď to dokazuje přechod dvou zmiňovaných starších dorostenců Klímy a Maštalíře do mužů.

Novoveselští dorostenci hrají v poslední době pravidelně nejvyšší soutěže v ČR. Jak vypadá situace ohledně možného vzniku mužské rezervy, kde by si mohli rychleji zvykat na mužskou házenou?
Teď béčko ještě zřizovat nebudeme, protože chceme, aby se u mužů zvedla konkurence. Pakliže letos postoupíme, tak ho okamžitě zavedeme. Nahrál by tomu i fakt, že příští rok dojde k reorganizaci soutěží a tím pádem nás to bude přímo vybízet k jeho založení.

Po červencové pauze jste začali trénovat hned od 1. srpna. Co jste si na své svěřence připravil?
Letošní příprava je atypická. Chceme budovat novou tvář herního projevu. První tréninky jsou sice samozřejmě spojeny s kondiční přípravou, ale hned od prvního tréninku hráči dostali do ruky balon a vše probíhá v rámci herních cvičení.

Vyvrcholením neoblíbeného prázdninového drilu je nebývale kvalitně obsazený 2. ročník Memoriálu Josefa Smékala. Jak se vám podařilo dostat házenkářskou elitu na Vysočinu?
Rozhodly dva faktory. Prvním je naše úzká spolupráce s Duklou Praha. Druhým je nová kooperace s týmem ŠKP Bratislava. Hodně tomu napomohl i turnaj ve jménu Josefa Smékala.

Když si to ale vezmu popořádku. Dukla je aktuální mistr ČR. Jičín je pravidelným účastníkem extraligy a slovenské týmy jsou rovněž špičkové. Bratislava je historicky nejúspěšnější tým našich východních sousedů a Hlohovec si stejně jako Dukla zahraje v poháru EHF. Mohou být takto elitní mužstva pro vaše rozehrání vůbec užitečná?
Já věřím, že ano. Máme mladý tým, který má věkový průměr dvacet a půl roku a i proto je pro něj takováto zkušenost s elitními týmy k nezaplacení.

Opravdu se může fanoušek na Memoriálu Josefa Smékala těšit na ty nejlepší hráče?
Extraligové týmy to berou jako generálku na soutěž, proto přijedou zcela kompletní včetně všech posil. Největším lákadlem a favoritem turnaje bude podle mě Hlohovec, který před sezonou hodně posílil. A pokud bych měl nerozhodné fanoušky nějak nalákat na špičkovou házenou, tak řeknu jen to, že na turnaji se představí kolem dvaceti reprezentantů z Česka a Slovenska, což hovoří za vše.

Nové Veselí začíná sezonu 25. září v Hustopečích. Co vás do té doby ještě čeká?
V přípravě odehrajeme celkem jedenáct zápasů, z toho sedm s extraligovými týmy a dvě utkání s mančafty z Německa. Mimo už zmiňovaných duelů na Memoriálu Josefa Smékala absolvujeme herní soustředění v Plzni a také nastoupíme do Českého poháru, kde nás snad budou čekat alespoň dvě střetnutí.

-----------

Memoriál Josefa Smékala

PÁTEK
NOVÉ VESELÍ – Dukla Praha 19.00

SOBOTA
Jičín – ŠKP Bratislava 10.00
NOVÉ VESELÍ – Hlohovec 11.30
Dukla Praha – Jičín 14.00
ŠKP Bratislava – Hlohovec 15.30
NOVÉ VESELÍ – Jičín 17.30
Dukla Praha – ŠKP Bratislava 19.00

NEDĚLE
Jičín – Hlohovec 9.00
NOVÉ VESELÍ – ŠKP Bratislava 10.30
Hlohovec – Dukla Praha 12.00