„K tomu připočtěte ještě zhruba sto třicet lidí doprovodu a dostáváme se na solidně velké číslo,“ pochvaluje si ředitel závodu Vlastimil Jakeš a dodává: „Na diváky čeká opravdu velmi pestré startovní pole.“

Není divu, IBU Cup je totiž vstupenkou mezi elitu, do Světového poháru. „Přijedou zvučná jména, celá plejáda z nich má ze Světového poháru dost zkušeností. Někteří z nich se snaží rozzávodit se po zranění nebo různých nemocech, kvůli nimž z A týmů vypadli, na druhé straně jsou ambiciózní mladíci, kteří chtějí něco dokázat.“

Startovní pole? Favority hledejte opět mezi biatlonovými velmocemi. Rakušané na čele s Tobiasem Eberhartem, Němci s olympijským vítězem z Turína Michaelem Röschem, Danielem Böhmem a Danielem Grafem, Norové s Ronym Hafsasem a Anne Moerkveovou, Bělorusové s Olgou Nazarovovou, Italové s Markusem Windischem.

„Silní budou určitě i Rusové. Sice tady nebude nikdo ze známějších závodníků, ale oni mají velmi širokou základnu a rozdíly mezi A a B týmem jsou velmi malé. Nemůžu zapomenout ani na Francouze, kteří do Nového Města přijeli s Raphaëlem Poireém a přivezli hlavně velmi dobré juniory.“ Známými účastníky vrcholných akcí jsou i Lotyš Ilmar Bricis nebo Američan Jay Hakkinen.

K favoritům se chtějí počítat i domácí závodníci, kteří budou startovat v co nejvíce početném složení. Lídrem týmu je zkušený třicátník Tomáš Holubec, o účast na Světovém poháru v Ruhpoldingu budou bojovat i Vít Jánov, Lukáš Kristejn a Tomáš Krupčík. „Myslím si, že pokud se nám podaří dobře zastřílet, tak může být kdokoliv z nás do desítky. Já osobně si více věřím v individuálním závodě než v sprintu, přece jen už v mém věku nejsem nejrychlejší,“ pousmál se Holubec.

Srdcovou dámou české výpravy by však měla být Gabriela Soukalová, dcera členky stříbrné olympijské štafety ze Sarajeva v roce 1984 Gabriely Svobodové a zároveň její svěřenkyně. Té se podařil hlavně třetí díl IBU Cupu v Obertiliachu, kde dvakrát vyhrála (sprint a stíhací závod) a za Ruskou Sedovovou je v průběžném pořadí druhá. „Snad si Gábina přivezla formu i do Nového Města,“ doufá Jakeš.

Ani letos se neobejdou závody bez reprezentantů z biatlonově exotických zemí. „Tentokrát budou chybět Chilané, ale Brazilci a Argentinci tu jsou. Viděl jsem tu i Australana, Gróňana, Uzbeky nebo Korejce,“ potvrzuje Jakeš.

IBU Cup zahájí v sobotu individuálním závodem, v neděli skončí sprinty ( v obou případech muži v 10.00, ženy v sobotu ve 13.30, v neděli v 13.00).

-------------

Češi bojují o Světový pohár i juniorský světový šampionát

Přestože se jedná o závody druhé garnitury, jde o hodně. V sázce jdou dvě mety, Světový pohár, a hlavně juniorské mistrovství světa.

To se totiž koná na přelomu ledna a února právě v Novém Městě na Moravě, a kdo by nechtěl závodit před domácími fanoušky?
Velkou šanci na nominaci má i domácí závodník Michal Žák. „Jistotu nemá, ale mistrovství světa by mu uniknout nemělo,“ soudí o vyhlídkách Žáka místopředseda novoměstského SK Josef Krška.

To zkušený jablonecký matador Tomáš Holubec by se rád vrátil do A týmu a už v Ruhpoldingu do kolotoče Světového poháru. „Potřebuju zajet velmi dobrý výsledek a k tomu potřebuju dobře zastřílet,“ dobře ví.

Stejné plány však mají i mladíci Vít Jánov nebo Lukáš Kristejn, mezi ženami potom Gabriela Soukalová a Veronika Zvařičová.

-------------

česká nominace

Muži: Tomáš Holubec, Martin Janoušek, Vít Jánov, Michal Krčmář, Jakub Krejčíř, Lukáš Kristejn, Ondřej Kroupa, Tomáš Krupčík, Martin Tryzna, Vlastimil Vávra, Michal Žák.

Ženy: Tereza Bílá, Romana Davidová, Veronika Horejší, Jitka Landová, Eva Puskarčíková, Lenka Šlechtová, Gabriela Soukalová, Miroslava Špácová, Monika Vítková, Veronika Zvařičová.