Na kongresu Mezinárodní biatlonové unie v Praze se bude rozhodovat o přidělení světového šampionátu v letech 2012 a 2013. Nové Město kandiduje na oba roky, jenže soupeře má více než zdatné.
Posuďte sami, pro rok 2012 německý Ruhpolding, pro rok 2013 norské Oslo se slavným Holmenkolenem. „Proto z mistrovství Evropy nesmí na naši adresu zaznít negativní signál,“ dobře ví předseda organizačního výboru Jiří Hamza.
Inspekce dodala sebevědomí
Spolu s ředitelem závodu Vlastimilem Jakešem a prezidentem Českého svazu biatlonu Václavem Fiřtíkem nechyběli minulý víkend ve švédském Östersundu, kde se konalo mistrovství světa. „Myslím si, že v obdobné kvalitě bychom dokázali šampionát zorganizovat už nyní,“ říká Hamza.
„Po sportovní stránce,“ doplňuje Jakeš a přidává vysvětlení: „Nové Město zatím zaostává v infrastruktuře.“
S tím souhlasí i momentálně nejlepší český biatlonista Michal Šlesingr. „Östersund i Nové Město mají areál na vysoké úrovni. Tady je pochopitelně modernější, ale nechtěl bych hodnotit, který je lepší. Mají svá pro i proti.“
Stadion se zalíbil mistru světa a olympijskému medailistovi Tomaszovi Sikorovi. Aby ne, Polák se stal včera pošesté mistrem Evropy. „Je tady hezký stadion a výborná střelnice. Když se pořadatelům podaří vyrobit sníh a připravit tratě jako dnes, tak to Nové Město určitě zvládne. Srovnání ale po mně nechtějte. Nebylo by to objektivní, já totiž Östersund nemám rád.“
Diplomaticky se zachovala norská hvězda Lars Berger, trojnásobný vicemistr světa. „Nové Město? Proč ne, přeju mu šampionát už pro rok 2012. Asi víte proč, to asi nemusím vysvětlovat,“ usmívá se sympatický Nor.
Rozhodnutí padne v září v Praze V každém případě se rozhodne v září v Praze. „Ruhpolding i Oslo vystupují sebevědomě, ale cítí z nás respekt,“ všiml si ve Švédsku Fiřtík.
„Už nejsme ochotnické divadlo, jak jsme vypadali na minulé volbě v Chanty-Mansijsku, kde jsme ale prohráli těsně o pár hlasů. Teď už nás berou všichni rovnocenně. My máme studii stadionu pro pětadvacet až dvaatřicet tisíc diváků. Nebudeme v areálu už stavět další betonové tribuny, vyřešíme to mobilními stavbami,“ poodhaluje trumfy Hamza.
„Když mistrovství světa dostaneme, budeme mít minimálně čtyři roky čas odstranit všechny nedostatky. V každém případě bychom v roce 2010, nejpozději 2011, chtěli naskočit do Světového poháru,“ dodává předseda organizačního výboru.