Ostatní články z MS najdete v Tématu vpravo

Vítězem vytrvalostního závodu dorostenců se stal poměrně překvapivě Pavel Hančarov z Běloruska. Jako jediný z více než stohlavého startovního pole nastřílel bezchybně všechny položky a oprávněně se radoval ze zlaté medaile. I když radoval… „Cítím se normálně,“ prohlásil bez emocí na tiskové konferenci po závodě osmnáctiletý student sportovního institutu. „Na trati jsem měl perfektní informace o soupeřích, a mohl jsem si tak hlídat svoji pozici,“ prozradil Hančarov.

Pan bezchybný

Klíčem k úspěchu byla jednoznačně střelba. „Já jsem lepší střelec než běžec, proto je vytrvalostní závod mojí hlavní disciplínou,“ dodal Bělorus, což potvrzují i údaje ze závodu. Dvacet přesných ran jej katapultovalo ke zlatu, běžecky bylo lepších hned pět biatlonistů z první desítky konečného pořadí.
Se střelbou se znovu potýkali i čeští reprezentanti. Nejlépe umístivší se Matěj Krupčík minul pět terčíků. Stejný počet trestných minut jej odsunul na jedenatřicátou příčku. „S výkonem nejsem vůbec spokojený, pomýšlel jsem na víc,“ netajil Krupčík.

„Říkal jsem si, že by to snad mohlo vyjít do dvacítky. Chtěl jsem se revanšovat za minulé výsledky, se kterými jsem byl nespokojen. I střelecky to byla bída. Dneska jsem měl první tři položky vždy za jedna, což šlo. Chtěl jsem to na poslední střelbě vylepšit, ale dal jsem za dva a bylo po nadějích. Dnešní závod nebyl podle mých představ,“ krčil rameny jablonecký závodník.

Trenér Vlastimil Vávra po závodě jen zopakoval známý fakt: „Bez dobré střelby se prostě jet vytrvalostní závod nedá. U dorostenců bohužel nemáme žádného stabilního střelce. Jsou to kluci, kteří dávají jedničky, dvojky. Jen občas se spletou a dají nulu. Přesto jsem věřil, že to někomu sedne, což se bohužel nestalo.“

Skvělý běh

O nutnosti přesné střelby se krutě přesvědčily české dorostenky. Přestože se na „kdyby“ ve sportu nehraje, po vytrvalostním závodě bylo toto slůvko hodně citované.

Kdyby totiž Jessica Jislová, Tereza Bílá a Kristýna Černá zastřílely čistě, slavilo by Česko titul mistryně světa a mělo tři závodnice v první desítce! Takto jen z uctivé vzdálenosti děvčata vzhlížela na dekoraci Norky Brun–Lieové.„Pokazila jsem si to při první střelbě,“ věděla Jessica Jislová. „Spokojená jsem se svým během. Jelo se mi dobře, kopce jsem vybíhala lehce, byl to můj nejlepší výkon tady,“ těšilo nejmladší českou reprezentantku.

Vítězná Norka se o víkendu v Novém Městě nepředstavila, protože bojovala s nemocí. „Trápila mě horečka, necítila jsem se dobře,“ vysvětlila Thekla Brun–Lieová.

V závodě předvedla solidní běh i střelbu a získala první zlato pro biatlonovou velmoc. „Však mám také velmi dobrého učitele,“ nezapomněla Thekla s díky na svého trenéra, bývalého skvělého biatlonistu Raphaela Poiréeho.