V minulých letech v těchto dnech ještě probíhaly poslední závody Světového poháru a na cestu do Česka se třiatřicetiletá olympijská vítězka teprve chystala. „Po nějakých dvaceti letech si mohu užít Vánoce doma tak dlouho,“ potvrdila Martina Sáblíková. „Dříve bych vám říkala, že mě čekají přípravy v pár dnech před svátky. Takhle jsem měla dost času na přípravu. Všechno už mám nachystáno, Vánoce by mohly být už zítra.“

Sáblíková netají, že ji baví především pečení cukroví. A ráda se pochlubila, co nachystala. „Perníčky, vanilkové rohlíčky, kokosové koule, linecké klasické i čokoládové, mám toho docela dost. Brácha už byl na koštu, a chutnalo mu,“ těšilo rodačku z Nového Města na Moravě.

Přesto nebudou z jejího pohledu vánoční svátky probíhat tradičně. „Budu jen s nejbližšími. Nečeká mě jako v minulosti řada setkání, přece jenom situace není dobrá,“ zůstává opatrná česká rychlobruslařská jednička.

Pelhřimovští fotbalisté podpořili zdravotníky.
Pelhřimovští fotbalisté podpořili zdravotníky kosmetikou

Pokud jde o sportovní program, Sáblíková je ve svých plánech opatrná. „Od jedenáctého ledna mám být v Holandsku, ale letos se vše už tolikrát měnilo,“ krčí rameny.

V Heerenveenu se uskuteční dva závody Světového poháru, mistrovství Evropy i světa. Celý rychlobruslařský peloton bude žít v omezeném prostoru. „Měli bychom znát jen hotel a dráhu. A snad nám prý dovolí se za přísných pravidel projet na kole,“ prozrazuje Sáblíková.

Vrcholem sezony bude mistrovství světa, kde se Sáblíková dočká i své oblíbené pětikilometrové distance. V rámci SP se nejdelší trať nepojede. „Obecně je to pro mě letos hodně těžká sezona. Mám ráda své jisté, změnám moc neholduji. Nevím, co od sebe čekat,“ přiznává mnohonásobná mistryně světa.

Taekwondisté budou ve Španělsku bojovat v rouškách.
Taekwondisté budou bojovat v rouškách a čekat v hotelu, až na ně přijde řada

Dobrá nálada ji ale přes jisté znepokojení před ostrým startem sezony neopouští. I proto, že se již sžila se svými novými botami i upevněním nožů. „Už jsem si zvykla, mám stále lepší časy. Ale přiznávám, že ty staré boty mám stále s sebou, a kdyby mi to nešlo, hned se k nim vrátím,“ vysvětluje Sáblíková, která má pochopení i pro svého trenéra Petra Nováka.

Ten snáší současné časté změny programu podobně těžce. „Pro něj je to stejně složité. Musí plánovat ze dne na den. Nechtěla bych být v jeho kůži,“ uzavírá Sáblíková.