Že je to škoda? Ano. Rychlobruslařka mohla napodobit Kateřinu Neumannovou a reprezentovat Česko jak na zimních, tak na letních hrách.

Ve sportu užívané rčení, že naděje umírá poslední, v tomto případě neplatí.

Na olympiádu do Londýna se Sáblíková chtěla probít coby mistryně Česka v cyklistické časovce.

Jenže loni na klíčovém kvalifikačním závodě během světového šampionátu v Kodani proti ní byly příliš rovná trať i padající déšť. Smůla, namísto kopců samé zatáčky.

Z 25. místa v Kodani si účast pod pěti kruhy nevybojovala.

Šancí by možná bylo, kdyby hned teď přesedlala na kolo. Skvělými výsledky by ji však musela podpořit Martina Růžičková. Jenže to je nereálné.´Ale pozor, byla tu možnost, jak se dostat na olympiádu „diplomaticky“ pokud by Český svaz cyklistiky požádal o divokou kartu.

Silniční komise Českého svazu cyklistiky dokonce navrhla, aby tato žádost byla podána, jenže prezidium návrh zamítlo. Proč? „Vydržte chviličku, podívám se jenom vedle do dokumentu,“ reagoval zprvu Slavomír Svoboda, člen prezidia.

A jeho vysvětlení? „Požádat o udělení divoké karty nám nedovolila směrnice. Divoká karta se uděluje za určitých podmínek a my je nesplňujeme. Jsou v rozporu s pravidly Mezinárodního olympijského výboru, potažmo toho českého. Jinak my divokých karet udělíme klidně padesát. Tohle není o Sáblíkové,“ uvedl.

Svaz cyklistiky tedy o divokou kartu nepožádal, což pak potvrdil i Alexandr Kliment, tiskový mluvčí ČOV. „Pokud by se na nás cyklistický svaz obrátil, o divokou kartu bychom zažádali, i když šance na její přidělení by byla velmi malá,“ vysvětluje.

Divoká karta neboli „žolík“ se totiž uděluje především zemím, které měly na minulé olympiádě méně než šest závodníků.

A to česká cyklistika nesplňuje. Naštěstí v tomto případě bohužel.

Na celé události je přesto cosi podivného. O divoké kartě pro českou rychlobruslařku se v tichosti jednalo už v listopadu loňského roku. Zápis z této porady však spatřil světlo světa až letos v únoru.

„Po informacích, co mám, mě už cyklistika ani neláká. Pokud nemají zájem bafuňáři a nevyvíjejí aktivitu, proč bych ji vyvíjel já?“ říkal Novák ve chvíli, kdy ještě nevěděl, že jeho svěřenkyně by divokou kartu s největší pravděpodobností stejně nedostala. „Martina má jisté medaile z rychlobruslení a nepotřebuje jinde ukazovat, že je dobrá. Už to ukázala několikrát a je možné, že se místo kola zúčastníme něčeho jiného.“

Český svaz cyklistiky by Sáblíkovou do Londýna klidně poslal, její kouč Novák o tom ale nic neví nikdo s ním vzniklou situaci neřešil.

Přesto, o dění kolem karty by Sáblíková a spol. informováni být měli, nemyslíte?

Vždyť lepší ženu česká silniční cyklistika nemá!

Jak to bude dál s cyklistickou kariérou ženy, která na minulých dvou domácích šampionátech doslova dominovala jak v časovce, tak silničním závodu?

Letos mohlo být jejím vrcholem cyklistické MS v Nizozemsku, kde je trať kopcovitá a určitě by jí seděla víc než ta v Dánsku.

Ale kdo ví, jestli tam pojede.