Ačkoliv se bude hrát na evropském šampionátu o cenné kovy, ve hře budou i olympijské hry v Londýně, které se konají příští rok. Protože naději zúčastnit se letního sportovního svátku bude mít jen pět nejlepších evropských celků nadcházejícího šampionátu. Mistryně Evropy postoupí do Londýna přímo, další čtyři celky, které skončí na druhém až pátém místě, musí do dodatkové kvalifikace. Tu bude hrát celkem dvanáct týmů z různých kontinentů o pět volných míst.

„Všechny víme, proč na mistrovství Evropy jedeme. Cílem je být do pátého místa a bojovat o olympiádu. Medaile by už byla jen třešničkou na dortu,“ tvrdí odchovankyně žďárského basketbalu Eva Vítečková, která nyní hájí barvy USK Praha.

„Jako pro každého sportovce je olympiáda to nejvíc, co jde. Je to sen každého sportovce snad kromě fotbalistů,“ má jasno Vítečková.

Skupina je hratelná

České lvice jedou do Polska v roli spolufavoritek, protože jsou úřadujícími vicemistryněmi světa. „Určitě je spousta lidí, která od nás čeká medaili, protože jsme byly druhé na mistrovství světa. Ale všichni musí vědět, že tým se dost obměnil. Skončily hráčky, které na mistrovství světa dominovaly, proto musíme zůstat nohama na zemi,“ upozorňuje jedna z tahounek týmu. „Pro mě je lepší se těmto tlakům z vnějšku vyvarovat,“ dodává Vítečková.

Češky se v základní skupině utkají postupně s Izraelem, Velkou Británií a semifinalistkami světového šampionátu z Běloruska (český tým právě Bělorusky vyřadil v semifinále, když vyhrál v prodloužení – pozn. red.). „Skupina je hratelná. Přesto každý může porazit každého a může to být pořádně zamotané. Když postoupíme, budou nás čekat daleko těžší soupeři,“ tvrdí odchovankyně žďárského basketbalu.

Po případném postupu by Češky čekala osmifinálová skupina, v níž by se utkaly se třemi nejlepšími týmy ze skupiny A, kde hrají Rusky, Litevky, Turkyně a Slovenky. Po osmifinálových skupinách pak už následuje klasické play off a boje o umístění.

Dnes české basketbalitky míří do dějiště šampionátu. Ale kvůli chystané odborové stávce musely narychlo pozměnit plány. Původně se měly sejít až v den odletu. Nakonec se ale sešly už o několik hodin dříve, o středeční půlnoci.„Sice strávíme noc na hotelu, ale je to lepší, než kdybychom letěly o den dříve,“ poznamenala Vítečková.

Odlet ale už proběhne podle plánu, české lvice naberou směr Polsko z letiště ve Kbelích dnes v 15 hodin.

Základní, případně osmifinálovou, skupinu pak odehrají v Bydhošti.