Nejlepší letošní český výsledek v Novém Městě vybojovala ve stíhačce Markéta Davidová. Minula jediný terč a z jedenácté příčky se posunula na konečnou šestou pozici.

Po čtvrté střelbě dokonce odjížděla na poslední kolo jako pátá, na trati ji ale ještě předjela Norka Roiselandová. „Hlava by chtěla, ale tělo už je proti,“ uvedla v cíli unavená, ale spokojená Davidová.

Na začátku stíhačky mužů to vypadalo na posun i u Michala Krčmáře. Ten začal závod podle not předchozích dvou individuálních výkonů. Obě střelby vleže měl čisté a v silném čele pelotonu bojoval na pomezí první desítky.

Mikuláš Karlík v závodu Světového poháru v biatlonu v závodu sprintu mužů na 10 km.
Jsou to zvířata, vysekl poklonu svým soupeřům ve sprintu dvanáctý Krčmář

Jenže při první stojce dvakrát chybil a bylo po nadějích na posun z dvanáctého místa po sprintu výš. „Je to škoda, podmínky ke střelbě nebyly špatné,“ krčil rameny v cíli Krčmář.

Nakonec z toho bylo výsledné třinácté místo. „Na trati jsem byl v posledních dvou kolech téměř sám, takže jsem si v klidu hlídal pozici, aby zbyly síly i na nedělní štafetu,“ prozradil nejlepší Čech v závodě.

Velmi příjemně překvapil junior Mikuláš Karlík, který po třicátém čtvrtém místě ve sprintu poskočil ve stíhačce o osm příček výš a skončil šestadvacátý.

Podruhé v kariéře tak získal body do hodnocení Světového poháru. Karlík přitom mohl reálně útočit i na druhou desítku pořadí, ale při druhé střelbě vleže třikrát chybil. „Mrzí mě to, ale dvakrát jsem tady bodoval, a s tím jsem spokojen,“ uvedl Karlík, kterému chybělo na dvacáté místo třiadvacet vteřin.

Markéta Davidová v závodu Světového poháru v biatlonu v závodu sprintu žen na 7,5 km.
Světový biatlon je zpátky na Vysočině. Připomeňte si, jak vypadal první týden

Jakub Štvrtecký kroužil celkem šestkrát a propadl se z 29. na 42. místo, čtyři chyby srazily pořadím dolů i Vítězslava Horniga, v cíli padesátého šestého.

Poslední individuální závod v kariéře absolvoval Ondřej Moravec, který si polepšil oproti sprintu o sedm příček a skončil dvaapadesátý. Do cílové rovinky vjel ve volném tempu, rozhlížel se po prázdných ochozech a v duchu jistě vzpomínal na slavné okamžiky ve Vysočina Areně.

Za cílovou čarou se poté objal se svými kolegy z reprezentace. „Jsem rád, že na mě počkali," hlesl dojatý Moravec.

„Málokdo si uvědomuje, že Onda jako jeden z mála sportovců získal tři medaile na jedněch olympijských hrách,“ připomněl šéf českého biatlonu Jiří Hamza. „Byl trochu ve stínu Gábiny (Soukalové – pozn. aut.), ale je nejúspěšnějším českým biatlonistou historie,“ ocenil jeho kariéru Hamza.

Ondřej Moravec ve stíhacím závodu mužů na 12,5 km.
Biatlonu jsem obětoval hodně. Je čas na rodinu, ohlíží se za kariérou Moravec

Po skvělých vystoupeních se stíhací závod nevydařil Lucii Charvátové. Ta do něj sice vstupovala z desáté pozice, ale na střelnici se trápila. Musela na sedm trestných kol a propadla se na třicáté místo.

Zlepšila se Eva Puskarčíková, která byla o příčku lepší než Charvátová. Jako jediná nedosáhla na body Jessica Jislová, jenž propadla 31. na 49. místo.

Vítězství ve stíhacích závodech si znovu připsali Quentin Fillon Mallet z Francie a suverénní Norka Tiril Eckhoffová.