Letos bude díky němu celý seriál zase o trochu pestřejší – Mirek totiž stojí za zcela novou zastávkou na Vysočině, která 27. dubna otevře letošní 9. ročník seriálu Rock Point – Horská výzva.

Mirku, jak vlastně došlo k tomu, že se z účastníka stal ambasador nového závodu?

Horskou výzvu už pěkných pár let běhám. Poslední dva roky potom se svým bratrem a kamarádem Davidem Svozilem. Společně jsme začali závody objíždět a postupně se skamarádili i s ředitelem závodu Pavlem Zittou. Když jsme takhle jednou seděli u pivka, padl návrh uspořádat premiérový závod ve Vysočina Areně v Novém městě na Moravě. Původní plán byl ale trochu jiný – chtěli jsme, aby se tento bonusový závod střídal na závěr s Pálavou, ale slovo dalo slovo a domluvili jsme se na startovacím závodě nového ročníku.

Kateřina Mičková právě vybíhá vstříc triumfu v dalším závodu Českého poháru, tentokrát v Příbrami.
Další dvě pódia pro Mičkovou

Co od trasy mohou účastníci čekat, na co se mohou těšit a čím je Vysočina jiná?

Vysočina je hodně jiná než ostatní závody a značně specifická. Nejsou to ty typické horské závody jako v celém seriálu, kde jsou dlouhé, prudké výběhy a seběhy. Tohle je zcela jiný ráz krajiny. Nebude to tak náročný závod, ale účastníci si na něm při úvodu vyzkouší úplně všechno – nebudou chybět bahnité nebo kamenité cesty, silniční i členitý terén a i když ne tak dlouhé, přesto krásné scenérie.

A co Vysočina Arena?

Ta i známá biatlonová trasa jsou velkým bonusem. Závodníci tak poběží i po trase, kterou už sledovali v televizi při velkých soutěžích, ale na vlastní kůži je ten prožitek úplně jiný. Myslím, že budou všichni spokojení. Co je určitě super, že závod je prakticky ve středu republiky, takže je dobře dostupný ze všech stran pro všechny milovníky běhu.

Proč je tedy Vysočina nakonec jen bonusovým závodem?

Jsme na začátku a zatím je brzy ji zařadit jako plnohodnotný závod. O tom teprve budeme dále jednat. Důležité pro nás budou ohlasy a spokojenost závodníků. Od toho se budeme moci odpíchnout. Určitě by byl prostor trasu natáhnout a uzpůsobit klasickým parametrům Rock Point – Horské výzvy, takže to prostě nyní berme jako nultý ročník a uvidíme.

Ilustrační foto.
Druhá půle rozhodla, Nové Veselí si vytvořilo slibnou pozici do odvety

Právě, vypsané jsou jen dvě trasy Long a Short. Prostor pro plnohodnotné rozšíření by byl?

Stávající trasy nyní svými délkami odpovídají Halfu a Shortu, takže nám chybí Long a ten by nebyl vůbec žádný problém přidat. Trasu jsem vybíral z pohledu závodníka, ale současně tak, aby si ji užili i amatérští běžci. Původně jsem ji táhl na Devět skal, tedy na nejvyšší vrchol Žďárských vrchů, ale tam nás zástupci vlastníků pozemků nepustili z důvodu polomů a tedy hrozícího nebezpečí úrazu. Je to skutečně nejkrásnější místo a pro mě bylo zamítavé stanovisko zklamáním. Za zmínku určitě stojí, že v tomto nám velmi pomohl výkonný ředitel Vysočina Areny Jan Skřička.

Můžete to rozvést?

Ten navrhl podobně atraktivní, avšak bezpečnější variantu trasy, která již byla akceptována vlastníky lesů, za což mu patří velký dík. Nyní jdeme přes Žákovu horu, což je také krásné místo, ale i přesto věřím, že by se nám Devět skal mohlo do budoucna povést. Od novoměstkého stadionu půjdeme na Tři Studně, čekají nás Blatiny, ale také rybníky Sykovec a Medlovský.