Za jejich výsledky však stojí velké množství dalších lidí. Jednou z postav v pozadí je i Irena Česneková. Sama bývalá biatlonistka a účastnice tří olympijských her je nyní u biatlonové reprezentace jako masérka. To ale není zdaleka všechno, s čím rodačka z Třebíče u reprezentace pomáhá.

Dlouho očekávané hry včera začaly, jaká v Soči panuje atmosféra?

Atmosféra je zatím v pohodě, máme tady především úplně suprové počasí, to jsme během celé sezóny snad ještě nezažili. Drobné nedostatky tu samozřejmě jsou, ale na ty se díváme s rezervou a ve srandě.

O jaké nedostatky se jedná?

Tak třeba hned po příletu jsme se zavřeli na pokoji a už se nemohli dostat ven (směje se). Nakonec nás přišli vysvobodit, další den jsme měli dveře upevněné gumicukem, aby se nezavíraly. Nakonec to někdo přišel opravit, druhý den pak přišli znovu… Ale jak říkám, bereme to s úsměvem.

Co má v popisu práce masérka biatlonové reprezentace?

Není to jenom o masážích, pomáhám i s ostatními věcmi. Během závodu se pohybuji v prostoru startu, při nástřelu a těsně před startem jsem připravena s náhradními zbraněmi a podobně.

Kde se pohybujete během samotných závodů? Pomáháte také na trati?

Záleží, jaký závod se jede. Když se jede vytrvalostní závod nebo sprint, kde se startuje intervalově, jsou naši závodníci rozmístěni do celého startovního pole a já jsem u nich. Při hromaďáku (závod s hromadným startem) nebo při stíhačce se ale k trati dostat snažím a naše jezdce povzbudit nebo jim i předat nějaké informace.

K závodníkům máte blíž než kdokoliv jiný. Odvážíte se tipovat jejich medailové šance?

Já bych jim medaili strašně přála, zvlášť, když vidím, co všechno pro ni v přípravě udělali. Nicméně i když jsem sama závodila, nikdy jsem předem raději netipovala, takže uvidíme (usmívá se).

Biatlonová sezóna je poměrně dlouhá, dostanete se vůbec někdy do Třebíče?

Naposledy jsem v Třebíči byla na svátky, ale to bylo jenom na pár dní. Chvíli jsem strávila i ve svém současném domově v Jablonci a hned druhého ledna jsme už měli svěťák, takže je to hektické. Ale na jaře po sezóně se domů určitě ráda podívám.

Biatlon získal obrovskou popularitu a sleduje ho spousta lidí. Co byste všem fanouškům vzkázala?

Všechny fanoušky zdravím, za všechny biatlonisty a biatlonistky jim moc děkuji za podporu a budeme rádi, když nám budete držet palce i skrze televizní obrazovky.

TADEÁŠ MAHEL