Na Mattonni půlmaratonu 4. června v Českých Budějovicích porazila Markétu Gajdorusovou pouze reprezentantka Tereza Hrochová. O dva týdny později v Olomouci skončila chotěbořská běžkyně na stejné akci šestá, mezi přemožitelky tehdy patřila mimo jiné další reprezentantka Eva Vrabcová Nývltová. „Půlmaraton na RunCzech v Českých Budějovicích beru jako svůj největší dosavadní úspěch, kromě druhého místa jsem si tam zaběhla nejlepší čas,“ ohlíží se za nedávným výsledkem Markéta Gajdorusová, která běhá za svůj mateřský klub SK Chotěboř.

V Českých Budějovicích byla v cíli za jednu hodinu, devatenáct minut a osmnáct sekund, vítězná Tereza Hrochová byla o více než sedm minut rychlejší. V Olomouci měla výsledný čas 1:20:51 a podobné to bylo loni v polovině srpna, kdy běžela olomoucký půlmaraton za 1:20:38. „Z posledních výsledků mám velkou radost. Určitě hraje svou roli i to, že jsem v současnosti zdravotně v pohodě. Když se běžec potýká s nějakým zraněním, tak je to vždycky znát,“ říká.

Poprvé běžela půlmaraton v osmnácti letech. To už se věnovala atletice zhruba sedm let, k běhání ji přivedl v jedenácti letech, když začala studovat v Chotěboři na osmiletém gymnáziu, učitel a první trenér Pavel Krejčí.

Pořádná šichta čeká v nové dvojroli na Lukáše Michala (u balonu v modrém). Vedle funkce sportovního manažera Vrchoviny totiž bude také trenérem třetiligového A týmu.
Zdvojená funkce. Michal se stal novým koučem třetiligových fotbalistů Vrchoviny

S běháním nepřestala ani poté, kdy odešla po maturitě studovat na České zemědělskou univerzitu do Prahy. „V Praze jsem se potkala s trenérem Pavlem Novákem, pod jehož vedením trénuji i v současnosti. V šestadvaceti letech jsem se vrátila do Chotěboře, od té doby se silničnímu běhání věnuji intenzivně,“ vypráví o své běžecké kariéře devětadvacetiletá Markéta Gajdorusová.

Dnes doplňuje běhání na silnici hlavně s cyklistikou, ale v minulosti si vyzkoušela také volejbal, tenis, orientační běh nebo v zimě lyžování. „Ke sportu jsem měla vždycky blízko,“ říká. Tréninku věnuje většinu volného času, běhá prakticky každý den. Někdy trénuje i dvoufázově, což jí třeba teď o prázdninách báječně umožňuje profese učitelky.

Kromě zmíněného běžeckého seriálu RunCzech, kde se běhají většinou půlmaratony, lze Markétu Gajdorusovou vidět i na akcích ČEZ RunTour nebo v rámci pražské Vaší ligy, kde běžce a běžkyně čekají desetikilometrové distance. Naopak na závodech pod Českým atletickým svazem velkou účast nemá. „Loni jsme hostovala v I. lize za Liberec, letos ve II. Lize za Vysoké Mýto, ale letos jsem si za družstvo nepřipsala ještě žádný start,“ přiznává běžkyně z Chotěboře.

S plány se netají. „Chci se dál zlepšovat v půlmaratonu a v příštím roce zkusit maraton. Právě přes maraton vede cesta do světa, na mezinárodní závody,“ dodává Markéta Gajdorusová.