Dnes v pravé poledne vyběhnou muži do stopy v lese Ochoza v boji o krále třetího ročníku Tour de Ski. Nedlouho po nich se představí také nejlepší běžkyně světa a na Nový rok jsou v programu sprinty.

Kromě kompletní světové špičky běžeckého lyžování se fanoušci mohou těšit opět na mírně upravený hlavní stadion a modifikované závodní okruhy. Ty budou letos neobvykle krátké, takové fanoušci nepamatují. Muži poběží patnáctikilometrový závod na okruhu o délce 3,1 kilometru, ženy pak obkrouží pětkrát dvoukilometrové kolečko.

Tím se jednak vyhoví požadavkům na atraktivnost klání (závodníci před diváky projedou vícekrát než na dlouhém okruhu), ale především je to východisko z další bídné zimy. „Mezinárodní lyžařská federace FIS nás tlačí, abychom se vrátili k delším okruhům a individuální závody uspořádali na pětce,“ uvedl předseda organizačního výboru Petr Honzl.

Taková trať se však dá připravit pouze za dobrých sněhových podmínek a ty Novému Městu v posledních letech chybí.

Aktuálně dvaadvacátý muž pořadí Tour de Ski Lukáš Bauer by si na Vysočině přál kopcovitou trať, na které by mohl smazat ztrátu na čelo.

To mu organizátoři splnili, faktem ovšem zůstává, že profil novoměstských tratí se s postupem let zmírnil. Pryč jsou kruté kopce s přiléhavými názvy „Malé a Velké“ Tatry a obtížné stoupání Esíčka se v poslední době vybíhá už jen z poloviny.

„Některé stoupáky pořád dají zabrat, ale už to není takový motokros jako dřív,“ zhodnotil včera amatérským okem tratě v Ochoze lyžař Petr Nový ze Žďáru. Na Silvestra v publiku prý nebude chybět.