Pokud někdo stále věří tomu, že čeští lyžaři nemohou konkurovat reprezentantům z alpských zemí, měl by zbystřit.

V neustále populárnější a nesmírně náročné lyžařské disciplíně - skicrossu - vyčnívají Zdeněk Šafář s Jitkou Šitkovou, kteří se po minulém víkendu pyšní titulem a stříbrným místem v pravě skončeném evropském poháru 2007.

Poslední dva závody letošního ročníku hostila španělská Sierra Nevada. Předehrou k evropskému poháru bylo mezinárodní mistrovství Španělska, v němž oba závodníci z Velkého Meziříčí naznačili vysoké ambice. Šitková vybojovala stříbro, Šafář skončil navzdory pádu čtvrtý.

Další den propukl úvodní závod evropského poháru. V nabitém startovním poli napřed znovu vynikla Šitková, která se výtečným výkonem domohla třetího stupínku, Šafář se tentokrát vyvaroval karambolu v tvrdých soubojích a ve finále bral taktickou jízdou vítězné vavříny.

Skvělé finálové rozjížďky

Šťastná hvězda obou lyžařů nezhasla ani v posledním závodě. Šitková ustála divokou melu na prvním skoku finálové rozjížďky, uhájila přední pozici a útokům soupeřek odolala až do cíle. Obsadila druhou příčku, která ji vynesla na báječné druhé místo v celkovém pořadí.

Šafář nedal nikomu sebemenší šanci. Stal se svrchovaným vládcem trati, dojel první a zlatým úspěchem stanul v čele celého evropského poháru. „Jsem naprosto spokojená. Takový výsledek jsem vůbec nečekala. Skicross jsem začala jezdit až loni. Začal mě bavit. Letos jsem hodně potrénovala. Připravovala jsem se i s českými reprezentanty Tomášem Krausem, Stanleym Hayerem a právě Zdeňkem Šafářem,“ uvedla Jitka Šitková, jedna z nejlepších skicrossových lyžařek Evropy.

Šitkovou i Šafáře čeká 7. dubna další prověrka jejich formy. Do Špindlerova Mlýna se sjede česká skicrossová špička, aby změřila síly v mezinárodním mistrovství České republiky. „Snad se závodu zúčastníme. Ze Španělska jsme totiž přicestovali bez lyží i zavazedel. Všechno se ztratilo kdesi na letišti a svoje věci stále pohřešujeme,“ znepokojovalo Šitkovou.